Pike yirtqich baliqdir. Bosh va kichik harflarni yozish darsining qisqacha mazmuni l, sh l harfi

Darsning maqsadi: Sh, Sh kichik va bosh harflarni yozishni o'rganish.

Vazifalar:

  1. Sh, Sh kichik va bosh harflarni, bo‘g‘in va shu harf bilan so‘zlarni yozishni o‘rgatish; o'rganilgan harflar bilan bo'g'in, so'z va gaplar yozishni o'rganish;
  2. O'z so'z boyligini kengaytiring, o'z-o'zini nazorat qilish va o'zini o'zi qadrlash ko'nikmalarini rivojlantirish, o'zaro baholash, e'tiborni rivojlantirish ustida ishlash;
  3. Talabaning o'zini o'zi qadrlashi va mustaqilligini shakllantirish.

Yuklab oling:


Ko‘rib chiqish:

Savod o'rgatish darsi - 1-sinfda yozish.

(N.V. Nechaevaning so'zlariga ko'ra - L.V. Zankov tizimi)

Dars mavzusi: " Kichik va bosh harflar Sh, Sh».

Maqsad: Sh, Sh kichik va bosh harflarni yozishni o'rganish.

Vazifalar:

  1. Sh, Sh kichik va bosh harflarni, bo‘g‘in va shu harf bilan so‘zlarni yozishni o‘rgatish; o'rganilgan harflar bilan bo'g'in, so'z va gaplar yozishni o'rganish;
  2. So'z boyligini kengaytiring, o'z-o'zini nazorat qilish va o'zini o'zi qadrlash, o'zaro sinovdan o'tish, e'tiborni rivojlantirish ustida ishlash;
  3. Talabaning o'zini o'zi qadrlashi va mustaqilligini shakllantirish.

Kutilayotgan natijalar:

O'rganilayotgan mavzu natijasida bolalar:

1. Kichik va bosh harflarni yoza olish sch, Sh, bo'g'inlar va bu harflar bilan so'zlar;

2. Savollarga yozma javob bera olish va takliflar bera olish;

3. Ovozni xarakterlay bilish.

Uskunalar: taqdimot, kompyuter, proyektor, ekran, harflar yozilgan ko'rgazmali kartochka, baholash varaqalari.

Darsning borishi:

Dars bosqichlari

Faoliyat

O'qituvchilar

Faoliyat

Talaba

UUD

Motivatsiya.

Hissiy kayfiyat.

Biz yozish darsini boshlaymiz. Darsni tabassum va yaxshi kayfiyat bilan boshlaylik. Menga, do'stlaringizga va mehmonlarimizga tabassumingizni bering.

Yozish darslarida nimani o'rganamiz? Darsimizning shiori:

Qalam yozadi, aql esa yetaklaydi.Bu maqolni qanday tushunasiz? Slayd 2

Ijobiy motivatsiya va kognitiv qiziqish.

Bilimlarni yangilash

O'yin "Qo'shimcha nima?" Slayd 3

R, S, A, w, I, O; (Qo'shimcha "sh" harfi kichik.)

E. e, i, yu, i, a; (Qo'shimcha "a" harfi undoshning qattiqligini bildiradi.)

R. m, n, l, sch; (Qo'shimcha "sh" harfi - u har doim yumshoq undosh tovushni bildiradi.)

Yana qanday harflar har doim yumshoq undosh tovushlarni ifodalaydi? ("ch" va "y" harflari.)

Siz uchrashgan oxirgi xat nima edi? (H harfi bilan)

Ovozni tasvirlab bering. Slayd 4

Ekrandagi harflarga qarash. O'rganilgan harflarni takrorlash.

Xulosa qiling, taqqoslang, asosiy narsani ta'kidlang.

BILAN dars mavzusini etkazish, o'quv vazifasini belgilash.

Doskada: SH harfi bilan karta. Slayd 5

Bolalar uchun dars maqsadlarini belgilash.

Sinfda nima ustida ishlaymiz? (Sh harflarini, bo'g'inlarni, so'zlarni yozishni o'rganing va

U bilan jumlalar.)

Sir:

U o'ynaydi, baland ovozda qichqiradi,

U zerikishni umuman bilmaydi.

Yo'lda sizni oyog'ingizdan yiqitadi,

Aqlli, kichkina... (kuchukcha)

So'zdagi birinchi tovushni ta'riflang.

Ovoz xususiyatlari [sh"]:undosh, kar, doim yumshoq.

Qodir bo'lish o‘qituvchi yordamida darsda maqsadni aniqlash va shakllantirish; darsdagi harakatlar ketma-ketligini talaffuz qilish.

Fonetik mashqlar + jismoniy mashqlar

Keling, so'zdagi to'g'ri tovushni eshitish qobiliyatimizni mashq qilaylik. O'rningizdan turing. Agar biz bir so'zda tovushni eshitsak[sch"], qo'llaringizni qarsak chaling:

CHETKA, ipak, SHELKUNCH, halol, hayot, QISHI, QUTI, zam, CHEK, bulut, PIKE, pechka, ALBAYROT, GROVE, shivir.

Mashq qilish.

Yangi bilimlarni egallash bosqichi. Muammoli

vaziyat

Biz 21-betdagi nusxa daftarida ishlaymiz.

Keling, kashf qilaylik nusxa ko'chirish kitobidagi elementlar. Xat yozish uchun hali qanday elementlarni qo'shish kerak? (pastki qismida o'ng tomonda egri chiziqli qisqa qiya chiziq)

Ekranda Sh, Sh harflari.

Yozilgan va bosilgan harflarni solishtiring. Harflar qanday o'xshash va farq qiladi?

Siz qaysi harf elementlarini bilasiz? Ular qanday harflarda paydo bo'lgan?

Kichik va bosh harflarni yozishni o'rganish Sh.Doskada ko'rsatish. Havoda harflar yozish. Xatni daftaringizdagi misolga ko'ra chizing. Bo'g'inlarni yozib olish.

Bosh harflarni qatorga aylantiring. Sh harfini yozishni qanday o'rganganingizni tekshiring.

Ekrandagi harf elementlarini tekshirish.

Yangi harflar yozish.

Bilim tizimi bo'ylab harakatlanish:o'qituvchining yordami bilan yangisini allaqachon ma'lum bo'lgandan farqlash.

Ko'zlar uchun mashq

"Kuchukcha to'p o'ynaydi" Slayd 6

Mashq qilish.

Birlamchi konsolidatsiya.

Hozir yilning qaysi vaqti? Qishda juda sovuq. Bizning kichik birodarlarimiz uchun ishlar yomon. Ammo odamlar uy hayvonlariga g'amxo'rlik qilishadi. Ammo qushlar bizning yordamimizga muhtoj. - Qushlarga sovuq qishdan omon qolishga qanday yordam berasiz?

Oziqlantiruvchilarga qanday qushlar keladi?

Bahorda qushlar iliq mamlakatlardan bizga qaytib keladi va ularning go'zal qo'shiqlari hamma joyda yangraydi.

Jumlani o'qish: Bahorda chaqqon tillalar chayqalardi.

Bu qushlar haqida nimalarni bilasiz?

Oltin ko‘chmanchi qush emas, lekin qishning boshidan aprel oyining o‘rtalarigacha tilla qushlar suruv bo‘lib to‘planib, qisqa masofalarga oziq-ovqat izlab ko‘chib o‘tadi. Oltin quvnoq, chaqqon, epchil, chiroyli patlari bor qushdir. Slayd 7

Bu jumla kim haqida gapiradi? Keling, bir qatorni ta'kidlaylik. Oltinlar haqida nima deyiladi? Keling, ikkita xususiyat bilan ta'kidlaymiz. Bular gapning asosiy a'zolari. - Gapdagi boshqa so‘zlar qanday nomlanadi?

Savollaringizga javob beramiz.

Oltinlar (qanday turdagi?) chaqqon

To‘qayda (qaerda?) chiyilladi

Twitterda (qachon?) bahorda

Oltin qirrasini eshitganmisiz?Yozuvni tinglash.

Til twister ustida ishlash 8-slayd

Oltincha tilla bilan chiyilladi,

Oltinlarimni qitiqladim,

Va tillo

Va tillo

Oltinchaga qarab chiyillashadilar.

Savollarga javob berish, to'liq jumlalarni shakllantirish.

Yangi bilimlarga ega bo'ling: kitoblardan foydalanib savollarga javob toping.

O'z fikrlaringizni og'zaki va yozma ravishda ifoda eting.

Muhim xususiyatlarni aniqlash uchun tahlil qiling.

Bilimlarni umumlashtirish va tizimlashtirish.

Juftlikda ishlash.

Bizning kuchukchamiz adashib qoldi. Sahifada so'z toping Kuchukcha . Keling, vazifani bajaramiz. Biz juftlikda ishlaymiz.

Kuchuk yugurmoqda. Oltin uchmoqda. Qurt sudralib yuribdi.

Yangi gaplarni talaffuz qilish orqali topshiriqni bajaring.

Juftlikda ishlashni o'rganing, o'z fikringiz va pozitsiyangizni shakllantirish; maktabda xulq-atvor va muloqot qoidalarini birgalikda kelishib olish va ularga rioya qilish.

Dars xulosasi.

Sinfda nima ishladingiz? (U bilan Sh, Sh harflarini, boʻgʻin, soʻz va gaplarni yozishni oʻrgandik.)

Qanday yangi narsalarni o'rgandingiz?

Talabalar tomonidan allaqachon o'rganilgan va hali o'rganilishi kerak bo'lgan narsalarni aniqlash va bilish, assimilyatsiya sifati va darajasini bilish.

Reflektsiya.

O'z-o'zini hurmat qilish

Ballar varaqasi bilan ishlang.

1. Har bir topshiriq menga tushunarli edi, men Sh,sh harfini yozishni, bu harf bilan bo‘g‘in va so‘z yozishni o‘rgandim - yashil rang.

2. Bilaman, lekin Sh, l - sariq harflarni yozishda qiynaladim.

3. Men yo'qolganman va yordam so'rayman - rang qizil.

Og'zaki nutqda o'z-o'zini nazorat qilishni rivojlantiring.

O'z-o'zini nazorat qilish va o'z-o'zini baholashni mashq qiling.


Sinf: 1 "A"

Dars mavzusi: « Sh, Sh harfining harfi».

Dars turi : yangi bilimlarni o'rganish

Darsning maqsadi: Talabalarni bosh va kichik Sh harflarini yozish algoritmi bilan tanishtirish.

Dars maqsadlari.

Tarbiyaviy:

    “Bosh va kichik sh harfi” tushunchasini shakllantirish uchun sharoit yarating.

    Yozish texnikangizni yaxshilang.

    O'rganilgan harflar bilan so'zlarni yozish mahoratini mashq qiling, o'quvchilarning so'z boyligini boyiting.

Tarbiyaviy:

    Fonemik eshitish, diqqat, xotira, nutq, taqqoslash, tahlil qilish va xulosa chiqarish ko'nikmalarini rivojlantirish.

    Ko'ngilochar materiallarni jalb qilish va muammoli vaziyatlarni yaratish orqali kognitiv qiziqishni rivojlantirish.

Tarbiyaviy:

    Ta'lim muvaffaqiyati asosida rus tiliga qiziqish va muhabbatni rivojlantirishtadbirlar.

    O'rganish va kashfiyotlar qilish istagini rivojlantiring.

    Boshqalarni tinglash qobiliyatini rivojlantiring.

UUD tashkil etilgan.

Shaxsiy UUD :

    Ona tiliga, ona yurtga muhabbatni tarbiyalashta'lim muvaffaqiyatining asositadbirlar.

    Talabalarni bilim olish, kengaytirish va harakat qilish usullariga qiziqish.

Normativ UUD:

    O'z-o'zini ixtiyoriy tartibga solish.

    O'z-o'zini hurmat qilish va o'zini o'zi boshqarish qobiliyatini rivojlantirish.

    Talabalar tomonidan o'z-o'zini baholash va o'zini o'zi nazorat qilish

Kognitiv UUD:

    Grammatik va imlo masalalarini yechish; tahlil va taqqoslashning mantiqiy harakatlarini o'zlashtirish.

    Bilimlarni shakllantirish qobiliyati.

Aloqa UUD:

    O'z fikrlarini ifoda etish qobiliyati.

Foydalanilgan darsliklar va oʻquv qoʻllanmalar: Ko'chirma kitobi 1-sinf (4), daftar muallifi N.S. Kuzmenko, N.M. Betenkova, namoyish kartasi: "Shch, sch" harflarini yozish

1.Org. moment

Biz uchun qo'ng'iroq chalindi.
Hamma xotirjamlik bilan sinfga kirishdi.
Hamma o'z stollarida chiroyli turishdi,
Biz bir-birimizni xushmuomalalik bilan salomlashdik.
Ular orqalarini to‘g‘rilab, jimgina o‘tirishdi.
Ko'ryapman: sizning sinfingiz hamma joyda,
Biz yozish darsini boshlaymiz.

- Salom, mening ismim Inna Sergeevna. Bugun men sizga yozish darsini o'rgataman.

Darsga tayyorgarlik.

Normativ UUD: ixtiyoriy o'zini o'zi boshqarish.

Shaxsiy UUD: ta'lim faoliyati motivlarini rivojlantirish va o'rganishning shaxsiy ma'nosini shakllantirish.

2. Asosiy bilimlarni yangilash.

O'yin "Guruhlarga bo'ling"

y G Y M I Rk g U m RH in K x Shch

Bu harflarni qanday guruhlarga bo'lish mumkin?

Unli tovushni qanday topish mumkin?

Undosh tovushni qanday aniqlash mumkin?

Barcha harflar yana qanday guruhlarga bo'lingan?

Qaysi bosma harfda bu yerda yozma juftlik yo'q?

Sh harfi, biz uni qanday yozishni hali bilmaymiz.

Dars mavzusi:

- Shch kichik va katta harflar

Bugun biz kichik va katta harflarni yozishni o'rganishimiz kerak Sh.

Katta harf - kichik harf, unlilar - undoshlar

Yozma - chop etilgan

Kommunikativ UUD : ta'lim dialogida ishtirok etish, ongli va ixtiyoriy ravishda nutq bayonotini qurish qobiliyati.

Kognitiv UUD : bilimlarni tuzish qobiliyati.

Regulyatsiya UUD: o'z-o'zini hurmat qilish va o'zini o'zi boshqarish qobiliyatini rivojlantirish.)

3. Ko'nikmalarni shakllantirish

Yangi material.

Barmoqlarni isitish.

Topishmoqni toping.

U o'ynaydi, baland ovozda qichqiradi,

U zerikishni umuman bilmaydi.

Yo'lda sizni oyog'ingizdan yiqitadi,

Aqlli, kichkina......(kuchukcha)

Keling, bu so'zdagi birinchi tovushni birgalikda talaffuz qilaylik.

"Sh" harfi nimani anglatadi?

16-betdagi nusxa kitobini oching va yuqori chap burchakdagi ovoz belgisini belgilang.

Bugun darsda nimani o'rganishimiz kerak?

+ Daftarni oching, bugun yozishni o'rganishimiz kerak bo'lgan xatga qarang. Va nusxa kitobidagi kabi xat olishimiz uchun uni qanday qilib to'g'ri yozishni o'rganishimiz kerak.

+Lekin chiroyli yozish uchun avvalo barmoqlarimizni cho‘zishimiz kerak.

Bu barmoq kichik

(kichkina barmog'ingizni buking)

Bu barmoq zaif

(uzuk barmog'ingizni egib)

Bu barmoq uzun

(o'rta barmoqni egish)

Bu barmoq kuchli

(ko'rsatkich barmog'ingizni buking)

Xo'sh, bu semiz yigit,

(bosh barmog'ingizni buking)

Va barchasi birgalikda - musht!

(mushtingizni burang)

Kichik "sh" harfini yozishni boshlash uchun biz kerak

    elementlar ustida ishlash , bu kichik “sh” harfini tashkil qiladi.

    Ushbu elementlarni nomlang .()

    Sh harfi elementlarining harfi (1-qator)

"Sha" harfi qanday harflarga o'xshaydi?

+ Rasm asosida suhbat. Bolalar o'z kuchukchalariga qanday qarashadi? Buni qanday tushundingiz?

Sh va Sh harflarini namunalar bo`yicha yozish.

Sh harfi Sh va Ts elementlaridan iborat bo'ladi

Kichik sh harfini yozish.

- Ishchi chiziqning yuqori chizig'idan xat yozishni boshlayman, to'g'ri chiziqni pastga chizaman, uni yumalayman, yuqori chiziqqa ko'taraman, yana pastki chiziqqa to'g'ri chiziq chizaman, yana ko'taraman, yana pastga chizaman va eng qiyin element - tsikl yozish)

Sanoqda qanday yozayotganimni ko'ring, biz 1- va 2- va 3- va tsiklga yozamiz.

Endi siz hisoblash uchun havodasiz.

+Harflarni havoda yozishni mashq qilganimizdan so‘ng, daftarga yozishga o‘tamiz.

Birinchi ishchi qatorni toping.

3 ta harfni kuzatib boring, nuqtali chiziqlarga 3 ta harf va o'zingiz 2 ta harf yozing.

Ikkinchi ishchi qatorda 5 ta kichik “sh” harfini yozing.

Eng to'g'ri yozilgan xatning tagini qalam bilan chizing.

Ulanishlar ustida ishlash .

4-qatorda yozilgan bo'g'inlarni o'qing. 16-bet

Qanday ulanishlar qo'llaniladi? Harflarni qo'shamiz: yuqori ulanish y harfini va a harfini qo'shadi.

Kuchukcha

Sh harfi undosh, yumshoq, karni anglatadi.

Shshch kichik va bosh harflarni yozishni o'rganing

Mashqni o'qituvchi bilan bajaring

(w, c)

Ta'kidlash

doira

Yuqori va pastki

Kognitiv UUD: tahlil va taqqoslashning mantiqiy harakatlarini o'zlashtirish.

Aloqa UUD:

o'z fikrlarini ifoda etish qobiliyati.

ta'lim dialogida ishtirok etish, ongli va ixtiyoriy ravishda nutq bayonotini qurish qobiliyati.

4. Fizika. Bir daqiqa.

Mana baland qarag'ay, quyosh tomon cho'zilgan!

(Uzilish, qo'llarni ko'tarish.)

Tozalik ustida qadimiy eman daraxti shoxlarini yon tomonlarga yoygan.

(Uzilish, qo'llar yon tomonlarga.)

O'rmon bo'ylab yurish yaxshi!

Ammo o'rganish yanada qiziqarli!(Bolalar stollarida o'tirishadi.)

Mashqlarni bajaring.

5. Ko'nikmalarni shakllantirish.

O'yin. Bo'g'inlardan so'zlarni tuzing: doskadagi kartalar

Kuchukcha , shovul, pike, peck .

Biz oxirgi ish qatorida nima bo'lganini yozamiz. 16-bet

- So'zlarga urg'u bering.

    Yozma ish 17-bet.

    Sh bosh harfi (bu harf bizga qanday hollarda kerak?)

    Shcha Shcha Shchu Shche bo'g'inlarini yozish (harflarni ulash qoidalari).

Baliqning rasmiga qarang.

Emelya ertakda qanday baliq tutdi?

Qaysi xat qochib ketdi?

Va qanday baliq u harfini yaxshi ko'radi?

Doskada qanday jumla yozilganligini va qanday harflar etishmayotganligini taxmin qiling. Nega pike yirtqich baliq deb ataladi?

fen... ko'rdi... yeb... pike.

Bu jinni baliq.

Taklif ustida ishlash. Nusxa daftarchasi № 4, 17-bet

Bosma matndan gapni ko‘chiring. Xavfli joylarni belgilang.

Pike chanoq va perchni ushlaydi.

Kuchukcha , shovul, pike, shomil .

(pak)

(çipura)

Kognitiv UUD: grammatik va imlo muammosini hal qilish; tahlil va taqqoslashning mantiqiy harakatlarini o'zlashtirish.

Aloqa UUD:

o'z fikrlarini ifoda etish qobiliyati.

ta'lim dialogida ishtirok etish, ongli va ixtiyoriy ravishda nutq bayonotini qurish qobiliyati.

6. Konsolidatsiya.

U harfi qanday elementlardan iborat?

U qanday tovushni ifodalaydi?

To'g'ridan-to'g'ri eğimli chiziq o'ngga egilgan, pastadir.

Kognitiv UUD: bilimlarni shakllantirish qobiliyati.

7. Dars xulosasi. Reflektsiya.

Qaysi xat yozish ustida ishlagan edingiz?

Agar siz darsda ishtiyoq bilan ishlagan bo'lsangiz, o'zingizga ishongan bo'lsangiz, daftarlaringizdagi tozalik va tartib bilan qiziqsangiz, sahifaning burchagida kichkina odamga quvnoq tabassum chizing. Xo'sh, agar siz zeriksangiz, qayg'uli.

Siz bilan ishlashdan xursand bo'ldim. Dars tugadi.

Bosh va kichik harf Sh.

Kommunikativ UUD : o'z fikrlarini etarlicha to'liqlik va aniqlik bilan ifodalash qobiliyati;

Kognitiv UUD: aks ettirish;

Shaxsiy UUD: yasash ma'nosi.

boshlang'ich sinf o'qituvchisi

Marmyshova Elena Viktorovna

1-sinfda savod o'rgatish darsi (yozma).

(N.V. Nechaevaning so'zlariga ko'ra - L.V. Zankov tizimi)

Dars mavzusi : « Kichik va bosh harflar Sh, Sh».

Maqsad: Sh, Sh harflarini, bo'g'in va so'zlarni yozishni o'rganish.

Vazifalar:

    Sh, Sh kichik va bosh harflarni, bo‘g‘in va shu harf bilan so‘zlarni yozishni o‘rgatish; o'rganilgan harflar bilan bo'g'in, so'z va gaplar yozishni o'rganish;

    O'z so'z boyligini kengaytiring, o'z-o'zini nazorat qilish va o'zini o'zi qadrlash, o'zaro sinovdan o'tish, e'tiborni rivojlantirish ko'nikmalarini rivojlantirish;

    Talabaning o'zini o'zi qadrlashi va mustaqilligini shakllantirish.

Kutilayotgan natijalar:

O'rganilayotgan mavzu natijasida bolalar:

1. Kichik va bosh harflarni yoza olish sch, Sh, bo'g'inlar va bu harflar bilan so'zlar;

2. Savollarga yozma javob bera olish va takliflar bera olish;

3. Ovozni xarakterlay bilish.

Uskunalar: taqdimot, kompyuter, proyektor, ekran, harflar bilan ko'rgazmali kartochka, baholash varaqalari.

Darsning borishi:

Dars bosqichlari

Faoliyat

o'qituvchilar

Faoliyat

talaba

UUD

Motivatsiya.

Hissiy kayfiyat.

Biz yozish darsini boshlaymiz. Darsni tabassum va yaxshi kayfiyat bilan boshlaylik.

Menga, do'stlaringizga va mehmonlarimizga tabassumingizni bering.

Yozish darslarida nimani o'rganamiz? Darsimizning shiori: Qalam yozadi, aql esa yetaklaydi. Slayd 2

Bu maqolni qanday tushunasiz?

Ijobiy motivatsiya va kognitiv qiziqish.

Bilimlarni yangilashO'yin "Qo'shimcha nima?"

Slayd 3

R, S, A, w, I, O; (Qo'shimcha "sh" harfi kichik.)

e. e, i, yu, i, a; (Qo'shimcha "a" harfi undoshning qattiqligini bildiradi.)

r.

m, n, l, sch; (Qo'shimcha "sh" harfi - u har doim yumshoq undosh tovushni bildiradi.)

Ovozni tavsiflang.Slayd 4

Ekrandagi harflarga qarash. O'rganilgan harflarni takrorlash.

Xulosa qiling, taqqoslang, asosiy narsani ta'kidlang.

BILAN dars mavzusini etkazish, o'quv vazifasini belgilash.

Doskada: SH harfi bilan karta.Slayd 5

Sahnalashtirishdars maqsadlari bolalar.

Sinfda nima ustida ishlaymiz? (Sh harflarini, bo'g'inlarni, so'zlarni yozishni o'rganing va

u bilan takliflar.)

Sir:

U o'ynaydi, baland ovozda qichqiradi,

U zerikishni umuman bilmaydi.

Yo'lda sizni oyog'ingizdan yiqitadi,

Aqlli, kichkina... (kuchukcha)

So'zdagi birinchi tovushni ta'riflang.

Ovoz xususiyatlari [sh"]: undosh, kar, doim yumshoq.

Qodir bo'lisho‘qituvchi yordamida darsda maqsadni aniqlash va shakllantirish; darsdagi harakatlar ketma-ketligini talaffuz qilish.

Fonetik mashqlar + jismoniy mashqlar

Keling, so'zdagi to'g'ri tovushni eshitish qobiliyatimizni mashq qilaylik. O'rningizdan turing. Agar biz bir so'zda tovushni eshitsak[sch"], qo'llaringizni qarsak chaling:

CHETKA, ipak, SHELKUNCH, halol, hayot, QISHI, QUTI, zam, CHEK, bulut, PIKE, pechka, ALBAYROT, GROVE, shivir.

Mashq qilish.

4 .

Yangi bilimlarni o'zlashtirish bosqichi. Muammoli

vaziyat

Biz 21-betdagi nusxa daftarida ishlaymiz.

Keling, kashf qilaylik nusxa daftaridagi elementlar. Xat yozish uchun hali qanday elementlarni qo'shish kerak?

(pastki qismida o'ng tomonda egri chiziqli qisqa qiya chiziq) Ekranda Sh, Sh harflari.

Slayd 6-8

Yozilgan va bosilgan harflarni solishtiring. Harflar qanday o'xshash va farq qiladi?

Siz qaysi harf elementlarini bilasiz? Ular qanday harflarda paydo bo'lgan? Kichik va bosh harflarni yozishni o'rganish Sh.

Doskada ko'rsatish. Havoda harflar yozish.

Xatni daftaringizdagi misolga ko'ra chizing.

Bo'g'inlarni yozib olish.

Bosh harflarni qatorga aylantiring. Sh harfini yozishni qanday o'rganganingizni tekshiring. Ekrandagi harf elementlarini tekshirish..

Yangi harflar yozish.

Bilim tizimi bo'ylab harakatlanish: o'qituvchining yordami bilan yangisini allaqachon ma'lum bo'lgandan farqlash

Mashq qilish.

Ko'zlar uchun mashq

"Kuchukcha to'p o'ynaydi"

Slayd 9

Birlamchi konsolidatsiya.

Hozir yilning qaysi vaqti? Qishda juda sovuq. Bizning kichik birodarlarimiz uchun ishlar yomon. Ammo odamlar uy hayvonlariga g'amxo'rlik qilishadi. Ammo qushlar bizning yordamimizga muhtoj.

Qushlarga sovuq qishdan omon qolishga qanday yordam berasiz?Oziqlantiruvchilarga qanday qushlar keladi? Bahorda qushlar iliq mamlakatlardan bizga qaytib keladi va ularning go'zal qo'shiqlari hamma joyda yangraydi. Jumlani o'qish: Bog'da bahor

chiyilladi

chaqqontilla qushlar.

Bu jumla kim haqida gapiradi?

Keling, bir qatorni ta'kidlaylik. Oltinlar haqida nima deyiladi? Keling, ikkita xususiyat bilan ta'kidlaymiz.

Bular gapning asosiy a'zolari. - Gapdagi boshqa so‘zlar qanday nomlanadi?Jumlani o'qish:

Savollaringizga javob beramiz.Oltinlar (qaysi biri?)

Twitterda (qaerda?)bahorda

bog'daTwitterda (qachon?)

Oltin qirrasini eshitganmisiz?

Yozuvni tinglash.

Til twister ustida ishlash 11-slayd

Oltincha tilla bilan chiyilladi,

Oltinlarimni qitiqladim,

Va tillo

Va tillo

Oltinchaga qarab chiyillashadilar.

Savollarga javob berish, to'liq jumlalarni shakllantirish.

Yangi bilimlarga ega bo'ling: kitoblardan foydalanib savollarga javob toping.

O'z fikrlaringizni og'zaki va yozma ravishda ifoda eting.

Muhim xususiyatlarni aniqlash uchun tahlil qiling.

Bilimlarni umumlashtirish va tizimlashtirish.Kuchukcha Juftlikda ishlash.

Bizning kuchukchamiz adashib qoldi. Sahifada so'z toping

.

Keling, vazifani bajaramiz. Biz juftlikda ishlaymiz.

Kuchuk yugurmoqda. Oltin uchmoqda. Qurt sudralib yuribdi.

Yangi gaplarni talaffuz qilish orqali topshiriqni bajaring.

Juftlikda ishlashni o'rganing, o'z fikringiz va pozitsiyangizni shakllantirish; maktabda xulq-atvor va muloqot qoidalarini birgalikda kelishib olish va ularga rioya qilish.

Dars xulosasi.

Reflektsiya.

O'z-o'zini hurmat qilish

Sinfda nima ishladingiz? (U bilan Sh, Sh harflarini, boʻgʻin, soʻz va gaplarni yozishni oʻrgandik.)

Qanday yangi narsalarni o'rgandingiz?

Talabalar tomonidan allaqachon o'rganilgan va hali o'rganilishi kerak bo'lgan narsalarni aniqlash va bilish, assimilyatsiya sifati va darajasini bilish.

Ballar varaqasi bilan ishlang.

1. Har bir topshiriq menga tushunarli edi, men Sh,sh harfini yozishni, bu harf bilan bo‘g‘in va so‘z yozishni o‘rgandim - yashil rang.

2. Bilaman, lekin Sh, Sh – sariq harflarni yozishda qiynalaman.

    3. Men yo'qolganman va yordam so'rayman - qizil.

    Og'zaki nutqda o'z-o'zini nazorat qilishni rivojlantiring.

    O'z-o'zini nazorat qilish va o'z-o'zini baholashni mashq qiling.

N.V.Nechaeva: Savodxonlikni o'rgatish. ABC va o'qish kitoblari uchun uslubiy tushuntirishlar (1-4-tizim) - Moskva: "TsOR - 1", 2002 yil.

Bakulina G.A. Savod o'rgatish darslarida boshlang'ich maktab o'quvchilarining intellektual rivojlanishi: O'qituvchilar uchun qo'llanma - M.: Gumanit. ed.

Bolalarga yozishni o'rgatadigan ko'pchilik o'qituvchilar darsni shunday tuzishga harakat qiladilarki, bolalar butun 35 daqiqa davomida monoton yozmaydilar. Har bir darsning rejasi turli o'yinlar, mavzuli jismoniy tarbiya mashg'ulotlari va ertaklardan parchalarni o'z ichiga oladi.

Moskva shahridagi 465-sonli maktabning boshlang'ich sinf o'qituvchisi Natalya DEMINA tomonidan ishlab chiqilgan dars bunday ishlarning namunasidir. Mavzu. "Kichik va katta harflar sch Va ».

SCH Maqsadlar. "Kichik va katta harflar sch Va Kichik va katta harflar yozishni o'rganing

, harflarni bir-biriga to'g'ri ulash; imlo ko'nikmalarini yaxshilash. Uskunalar.
« 4-sonli nusxa kitobi (muallif V.A.Ilyuxina), "Prosveshchenie" nashriyoti, M., 2003 yil, "Rossiya ABC" ga (muallif V.G. Goretskiy); yozilgan harflar va so'zlar bilan kartalar; qoida bilan plakat:-Chu his qilaman xat bilan yozing da

";

pechka ustidagi roker, muz teshigi, pike, Emelya tasvirlari bilan rasmlar; taxta; bo'r; rangli qalamlar.

Darsning borishi

I. Tashkiliy moment II. Dars mavzusi xabari "Kichik va katta harflar O'qituvchi. Va Bolalar, bugun bizda g'ayrioddiy dars bor. Emelya bizga pechkada keldi.

U xatlarni chiroyli yozishni o'rganmoqchi kichik harf va

kapital. Unga yordam beramizmi?

Bolalar. Ha!

III. Kirish suhbati U.

III. Kirish suhbati U qaysi ertakdan chiqqan?

Bolalar. D.

III. Kirish suhbati U "Pike buyrug'i bilan" ertakidan kelgan.

Bolalar. Bu rus xalq ertaki.

III. Kirish suhbati Ushbu ertak qahramonlarini nomlang.

Bolalar. Emelya, Tsar, Pike, Mariya malika.
Ushbu ertakdagi voqealar yilning qaysi davrida sodir bo'lgan? Qishda qor ko'p yog'di. Asrlar davomida odamlar o'zlarining ertaklarini yaratadilar. 19-asrda yozuvchilar xalq ertaklariga qiziqa boshladilar. Ular qishloq va qishloqlarni kezib, mashhur ertakchilarning qo'shiqlari, ertaklarini yozib olishdi: "Bir podshohlikda, qaysidir davlatda bir chol va kampir yashagan ..." Bu bemalol gap bilan ( aytish
- bezak, o'yin-kulgi yoki hazil uchun nutqqa kiritilgan maqol) ko'plab xalq ertaklarining boshlanishi. "Ertak" so'zining o'zi "aytib berish" fe'lidan kelib chiqqan. Qadim zamonlarda, butun Rossiya bo'ylab, qor bilan qoplangan kulbalarda mash'alning xira nurida (
parcha

- yupqa uzun tasma;

Bolalar. Hamma yo'llar, barcha yo'llar qor bilan qoplangan, siz faqat chanada yoki sehrli pechda sayohat qilishingiz mumkin.
Biz alohida kartalarga qor naqshini yozamiz va sizlardan biringiz doskaga o'tasiz.

Doskada:

V. Grafik tahlil va kichik harflar bilan yozish "Kichik va katta harflar

Bolalar. Keling, "qish" so'zlarini eslaylik va nomlaylik. Ular lug'at bo'lishi mumkin yoki imlo ham bo'lishi mumkin.

D. Muzlash. Shimoliy shamol.

Bolalar. Bu qanday so'zlar?

III. Kirish suhbati Bu lug'at so'zlari.

Bolalar. Yana qanday so'zlarni nomlashimiz mumkin?

D. Qor, bo'ron, bo'ron, bo'ron, muz ...

O'qituvchi bu so'zlarni doskaga yozadi yoki ularni kartalarga oldindan tayyorlaydi.

Bolalar. Imloni tushuntiring.

Bolalar tushuntiradilar va daftarlariga yozadilar: qor, bo'ron, bo'ron, shimoliy shamol, muz.

- Qishloqda ular muz teshigidan suv olib ketishgan.

Doskada:

Ular roker va ikkita yog'och chelakni olib, suv olib ketishga ketishdi.

III. Kirish suhbati– Qahramonimiz suv olib kelgani ketdi. Men suv oldim va... chelakda pike ko‘rdim. Keyin nima bo'ldi?

Bolalar. Pike Emelya bilan odam ovozi bilan gaplashdi va uni qo'yib yuborishni so'radi va buning uchun u xohlagan hamma narsani qilishga va'da berdi, faqat u sehrli so'zlarni aytishi kerak edi: "Pike buyrug'i bilan, mening xohishim bo'yicha ..." - va xohishini ayt. "Kichik va katta harflar Va bizning xohishimiz kichik harfni chiroyli yozishdir

.

III. Kirish suhbati Ushbu maktubda qanday tanish elementlar topilgan? Bolalar sh harfining grafik tasvirini tahlil qiladilar. sch xat bilan yozing Biz xatlarda yozgan elementlar "Kichik va katta harflar Va xat bilan yozing.

Bolalar.. Harf halqasining o'lchami

III. Kirish suhbati kichik, harf pastadiridan uchdan bir kichikroq

Xatning og'zaki tavsifini bering. "Kichik va katta harflar Biz qalamni ishchi chiziqning yuqori o'lchagichiga qo'yamiz, tekis egilgan chiziq bo'ylab pastga tushamiz, joyiga burilamiz, "roker", o'rtaga ilgak, "sir", "yashirin" tekis egilgan chiziq bo'ylab pastga, buriling. joyida, o'rtasiga yozing, "sir" deb yozing, "sir" bo'ylab pastga, joyida buriling, tutqichni aylantirmasdan uchdan biriga qadar bog'lang, eğimli chiziq pastga, qo'shimcha chiziqning uchdan bir qismi, pastadir, bir-biriga yopishib oling. ishchi chiziqning pastki chizig'i, o'rtasiga kanca.

O'qituvchi bilan birgalikda xorda aytib, bolalar bu xatni havoda yozadilar.

Keyin ular harflar algoritmini xorda takrorlaydilar "Kichik va katta harflar va ikki marta o'qituvchining og'zaki izohi ostida nusxa daftarlarga yozing. Keyinchalik, bolalar ushbu xatni yozish algoritmini pichirlab, o'zlarini mashq qiladilar. "Kichik va katta harflar VI. E'tibor uchun o'yin

Bolalar. Keyingi harfni taxmin qiling: qalamni yuqoridan uchdan biriga qo'ying, chapga ko'taring, chiziqda turing, tekis eğimli chiziqdan pastga tushing, o'rnida buriling, ilgakni o'rtasiga ko'taring, ikkala qismni bir-biriga bog'lang. "Yashirin", "sir" ga to'g'ri eğimli chiziq bilan ergashing, joyida burilish qiling, o'rtasiga ilgaklang.

III. Kirish suhbati Xat A.

Bolalar. Keling, o'ynashni davom ettiramiz.
Biz qalamni ishchi chiziqning yuqori o'lchagichiga joylashtiramiz, eğimli chiziq bo'ylab pastga tushamiz, eğimli chiziq bo'ylab o'rtaga ko'taramiz, o'ng tomonga siljiy bilan yuqoriga chiqamiz, o'lchagichga tegamiz, uchdan biriga tushamiz, tutqichni olib tashlaymiz. , uni o'rtaga qo'ying va "stul" yozing, joyiga burang, o'rtaga ilgak bog'lang.

III. Kirish suhbati Xat Kimga .

O'qituvchi kichik harflar bilan yozilgan kartalarni doskada ko'rsatadi sch, a, k.

Bolalar. O'yin davom etmoqda, ehtiyot bo'ling!
Biz qalamni ishchi chiziqning yuqori o'lchagichiga qo'yamiz, tekis egilgan chiziq bo'ylab pastga tushamiz, joyida burilish qilamiz, ilgak bo'ylab o'rtaga ko'taramiz, "sir" yozamiz, "sir" bo'ylab uzun qiyalik bor. pastga chiziq, pastadir, ishchi chiziqning pastki o'lchagichida bir-biriga yopishib, o'rtasiga ilgak.

III. Kirish suhbati Xat xat bilan yozing .

Doskada harf paydo bo'ladi xat bilan yozing.

Bolalar. Bolalar, bu harflardan so'z yasashga harakat qiling va Emelya tutgan baliqning nomini o'qing.

III. Kirish suhbati Pike.

O'qituvchi bolalarga chiroyli so'z yozilgan kartalarni tarqatadi. pike.

Bolalar. Bu so'zdagi harflar qayerda bog'langan?

III. Kirish suhbati Bu so'zda harflar qatorning o'rtasida bog'langan.

Bolalar "uyalar", "kulbalar", ulanishlarni belgilaydilar va uchdan bir qismini ko'rsatishni unutmang. Ushbu so'zning imlo tahlili o'tkaziladi.
Qoidaga alohida e'tibor qaratiladi: " Chu-chu xat bilan yozing xat bilan yozing».

Bolalar. Bolalar, bu birikma bilan yana bir nechta so'zlarni o'ylab toping.

D. qarash, teginish - qo'llaringiz bilan tegib, biror narsani tanib oling, tekshiring.
Puny - zaif, ozg'in, uy.
Pikerel - kichik pike.

Bolalar.Pike– boshi tekis, cho‘zilgan tanasi va cho‘zilgan tanasi bilan yirtqich chuchuk suv baliqlari.

O'qituvchi pike tasvirini ko'rsatadi. Keyin, bolalar o'z daftarlariga so'zni yozadilar pike, uni pichirlab talaffuz qilish.
Bu ishni bitta o‘quvchi o‘qituvchi rahbarligida doskada bajaradi.

VII. Jismoniy tarbiya daqiqa

Bolalar. Qanchangiz baliq ovlagansiz? Qarmoqni qanday quyish kerak?

Bolalar qo'llari bilan ishora qiladilar.

– Va baliq tishlaganda, qanday harakatlar qilasiz?

Yigitlar baliqni qanday chiqarishni ko'rsatib:

Men paypoqni sudrab boraman, sudrab boraman,
Men pikeni o'tkazib yubormayman.
U shunday
Yaxshi, katta!

Bolalar baliqning qanchalik katta ekanligini ko'rsatib, qo'llarini yon tomonlarga yoyishadi.

Payk aylana bo‘ylab suzadi
Pike tishlarini chertadi.
Xo'sh, tishlar arra kabi!
Bularni qayerdan oldingiz?

VIII. Sh bosh harfini grafik tahlil qilish va yozish

Bolalar. Endi pike haqida gaplar tuzing. Bu qanday baliq ekanligini eslang.

III. Kirish suhbati Pike yirtqich baliqdir.

Imlo tahlili o'tkaziladi, bosh harflarni yozish tartibi tahlil qilinadi Va.
Bolalar o'qituvchi rahbarligida harflar yozish naqshini birgalikda ishlab chiqadilar. SCH kapital (C kapitaliga o'xshash).

Bolalar. Qo'shimcha chiziqning o'rta uchdan bir qismida biz pastadir yozamiz, eğimli chiziq bo'ylab pastga tushamiz, joyida burilish qilamiz, kanca bo'ylab ishchi chiziqning yuqori o'lchagichidan bir yoki ikki millimetr yuqoriga ko'tariladi, bo'ylab "sir" yozamiz. "sir" tekis eğimli chiziqni pastga tushiring, joyiga buring, tutqichni burilmasdan uchdan biriga qadar bog'lang, qo'shimcha chiziqda eğimli chiziqdan uchdan biriga pastga tushing, pastadir (D harfining pastadir printsipi bo'yicha) , ishchi chiziqning pastki o'lchagichida bir-biriga yopishib oling, o'rtasiga kanca.

Bolalar daftarlariga bosh harflar yozadilar Va, yozuvni pichirlab aytadi va bitta talaba o'qituvchi rahbarligida doskaga yozadi.

IX. So'z va gaplarni sharhlab yozish

Bolalar navbat bilan doskaga chiqadilar va har bir so'zni talaffuz qilib, jumlani yozadilar: "Pike - yirtqich baliq".

Bolalar. Gap boshini qaysi harf bilan yozdik?

III. Kirish suhbati Biz jumlaning boshini bosh harf bilan yozdik.

Bolalar. Nega?

III. Kirish suhbati Gap boshi har doim katta harf bilan yoziladi.

Bolalar. Yana qanday hollarda bosh harflar yoziladi?

III. Kirish suhbati Bosh harflar odamlarning ismlari va familiyalari, shaharlar, qishloqlar, daryolar nomlarida yoziladi.

Bolalar. Nusxa daftarlarida yozilgan odamlarning ismlarini o'qing.

III. Kirish suhbati Shchukin, Shcheglov, Shchipanov, Shchapov, Shcherbakov.

Bolalar. Kim javob bera oladi bu ismlarning umumiyligi nima?

III. Kirish suhbati Bu familiyalarning barchasi bosh harfga ega SCH. Barcha familiyalar erkak, siz ularga so'z qo'shishingiz mumkin U.

Bolalar. Keling, so'zni ishlatib, erkak familiyalarini ayol familiyalari bilan almashtiraylik u.

III. Kirish suhbati Shchukina, Shcheglova, Shchipanova, Shchapova, Shcherbakova.

Bolalar. Keling, bir nechta nomlarni daftarga yozamiz va ulardagi harfning tagiga chizamiz Va .

Ish yozish algoritmini sharhlash va talaffuz qilishni o'z ichiga oladi.

X. Darsning xulosasi

Bolalar. Bugun darsda nimani o'rgandingiz?

III. Kirish suhbati Biz xat yozishni o'rgandik "Kichik va katta harflar kichik harf va Va kapital.
- Ushbu harf bilan so'z va jumlalar yozing.

Bolalar. Qanday harflar o'xshash yozilgan? "Kichik va katta harflar ?

III. Kirish suhbati Xat yozish "Kichik va katta harflar kichik harflarni yozishga o'xshaydi ts sch xat bilan yozing .

Bolalar. Ushbu harfga qanday piktogramma qo'yish mumkin?

III. Kirish suhbati"Shalashiki" ( . ) – harfning pastki qismidagi bo‘shliq;
() – elementlarni yuqori ishchi chiziqqa ulash;
(X) - elementlarni ulash yoki yo'nalishni ishchi chiziqning balandligidan uchdan bir qismi past yoki yuqorida o'zgartirish.

Bolalar. Qancha "sirlarni" yashirdingiz?

III. Kirish suhbati Ular ikkita "sirni" yashirishdi.

Bolalar. Xat yozishda nechta parallel chiziq bor? "Kichik va katta harflar ?

III. Kirish suhbati Sakkiz.

Bolalar. Qanday qilib qatorlarni yozamiz? Biz nimani eslaymiz?

III. Kirish suhbati"Sir" bo'ylab ko'tarilayotganda, e'tiboringizni chap tomonda allaqachon yozilgan tekis eğimli nishabga qaratib, undan uzoqlashmaslikka harakat qilishingiz kerak.

Bolalar. Kim sizga ertak aytib berishda yordam berdi?

III. Kirish suhbati Biz bilan birga o'qigan Emelya bizga yordam berdi.

Bolalar. Hammangiz bugun darsda yaxshi ishladingiz, harflar va so‘zlarni chiroyli yozishga harakat qildingiz.

O'qituvchi eng yaxshi ishni baholaydi.

Rus tili bo'yicha dars konspektlari (savodxonlik: yozish) Boshlang'ich maktab o'qituvchisi Moiseenko Alla Grigoryevna.Element: Rus tili (o'qish va yozishni o'rganish: yozish), 1-sinf, "Rossiya maktabi" o'quv majmuasi

Dars mavzusi: “Sh.sh harflar imlo birikmalari Hozir, hozir."

Maqsadlar Vazifalar

Darsning borishi

Tashkiliy bosqich. O'quv faoliyati uchun motivatsiya.

Qo'shiq

Topishmoqni toping.

Dumini qimirlatib,

Juda tishli, lekin qichqirmaysizmi?

-Kim haqida gapirayapmiz?

Pike haqida nimalarni bilasiz?

Pike – boshi tekis, cho‘zilgan va tanasi cho‘zilgan yirtqich chuchuk suv baliqlari.

CHIZIM

Bu qahramon qaysi ertakdan?

- Bu ertak muallifi kim? - Bu rus xalq ertaki Barmoq gimnastikasi:
Pike yirtqich, tishli, Qovoqlar uchun xavfli, Yaqinda kimningdir dumi miltillayaptimi? Tutib olingmi? Pike bu erda esnamaydi! Ammo men bog'lanib qoldim - Baliqchi pike sudrab ketyapti!
Yangi bilimlarni bilimlar tizimiga kiritish va takrorlash Juftlikda ishlash. O'qituvchi. Qaysi biringiz hozir o'rmonda bo'lishni xohlaysiz? Oh!..qancha qo'llar ... Bemalol o‘tiring. Ko'zlaringizni yuming va o'rmonda sayr qilganingizni tasavvur qiling. Biz katta uylar, binolar, do'konlar yonidan o'tib, o'rmonda o'zimizni ko'ramizBunday o'rmonning nomi nima? Biz chuqurroq boramiz va o'zimizni zich, o'tib bo'lmaydigan o'rmonda topamiz. Bunday o'rmonning nomi nima?"Yo'qolgan bo'g'inlarni kiriting" So'zlarni muhokama qiling va tuzingYozishda qanday qoidani yodda tutishimiz kerak?Ushbu so'zlarni o'zingiz yozing

Doskada tekshiriladigan so'zlar Oxirgi qator. Biz ilgari shunga o'xshash qoidalarga duch kelganmizmi? - To'g'ri, ZHI, SHI, CHA, CHU kombinatsiyalarida bo'lgani kabi. Bu imlolarni eslab qolish kerak.Bugun qanday qoidani o'rgandingiz?Misol bo'yicha bo'g'inlarni yonma-yon yozing.