З чим порівняти сніг, що тане. Головне слово зими. I. Організаційний момент

Тема: Творческая робота: складання тексту на тему настання зими.

Твір «Перший сніг »

Цілі уроку:

освітні

формування вміння складати висловлювання типу опису природи з урахуванням творів живопису, літератури, музики, власних спостережень;

виховні

вчити дивитися і бачити прекрасне у повсякденному; відчувати та сприймати, передавати свої почуття, емоції, настрої за допомогою слова;

розвиваючі

розвиток монологічного мовлення, опис природи з урахуванням творів живопису, літератури, власних спостережень; розвиток образного мислення, вміння відбирати мовні засоби, притаманні тексту описи.

^ Методичне забезпечення уроку: презентація "Перший сніг";

диск "П. І. Чайковський "Пори року";

збірки поезій про природу;

індивідуальні картки.

Хід уроку

^ 1. Постановка мети .

Сьогодні на уроці ми будемо писати твір на тему "Перший сніг" за результатами своїх спостережень і спогадів.

Він крутиться легкий, новий перший сніг,
Він має смак та запах перший сніг.

Згадайте свої відчуття, настрої, почуття коли ви побачили перший сніг.

^ 2. Підготовча робота.

Сьогодні на уроці ми спробуємо передати настрій першого снігу за допомогою зимових, білих слів.
- У творах поетів та письменників часто малюються картини настання зими, першого снігу, який одягнув землю "точно пеленою", розстелив "блискучий килим" на землі.

Послухайте вірші про перший сніг та постарайтеся запам'ятати окремі слова, словосполучення, речення, які допоможуть вам висловити ваші думки під час написання твору.

Яків Яким «Перший сніг»

Перший сніг! Перший сніг!

Він має смак та запах

Перший сніг! Перший сніг!

Він крутиться. Легкий, новий

У хлопців над головою

Він встиг хустку пухову

Розстелити на бруківці!

Білий сніг пухнастий

У повітрі кружляти

І на землю тихо

Падає, лягати

В.Біанки» Перший сні

Найперший сніг боязкий і тихий. Небо сіре, сніжок білий і легкий, немов на акварельному малюнку. Білим рівним шаром покрив сніг всю землю. Поля і лісові галявини тепер як гладкі чисті сторінки. Кружляють у повітрі і падають на землю пухнасті легкі сніжинки. Одна красивіша за іншу: ось квітка з шістьма пелюстками, а ось зірочка з променями.

Із чим порівнюється зима?
- Як описується сніг?
- Із чим порівнюється сніжинка?
- Згадайте, а яка була погода, повітря після першого снігопаду?

Про сніг можна розповісти не лише словами. Художники замінюють слова фарбами, фотографи – фотографіями. Спробуйте розповісти, яким ви бачите сніг на репродукціях?

Композитори замінюють слова нотами, у тому числі складається музика. Прослухайте запис твору Чайковського П. І. "Пори року. Грудень" та спробуйте розповісти про свої відчуття.

3. Узагальнення сказаного.

Давайте підіб'ємо підсумок і скажемо ЯКИЙ може бути перший сніг?

Відповіді учнів.
.- З чим можна ПОРІВНИТИ перший сніг?

Що РОБИТЬ перший сніг?


- Спробуйте скласти план своєї роботи.


- Перед вами індивідуальні картки з набором слів для написання твору. Спробуйте сформулювати пропозиції, які ви будете використовувати у вступі, в основному, у висновку.

( робота в парах )

4. Написання творів.

Спробуйте про перший сніг розповісти так, щоби слухачі вгадали, який настрій він у вас викликає. Сьогодні ви писатимете як художники, адже художники не малюють, а пишуть картину. І ви за допомогою "білих", "зимових слів" писатимете картину, наводячи свої думки в порядок.

Самостійна робота учнів.

5 . Читання 4-5 творів.

6 . Підбиття підсумків.

Що було цікаво?


    Що було нове?

Зразковий план

    Коли я вперше побачив перший сніг.

    Як він опускався та лягав на землю.

    Танець сніжинок

    Як змінилася навколо природа

    Моє ставлення до першого снігу

Перший сніг.

Пішов перший сніг. Сніжинки, мов балерина, плавно кружляли, спускалися на землю і застигали там у своєму чарівному царстві. Ось повіяв вітер, і сніжинки ще швидше закружляли в танці. Одна з них опустилася мені на долоню і миттю розтанула. Було сумно думати, що одна така цікава красуня загинула через свою надмірну цікавість. Інші ж безтурботно всі кружляли і кружляли…

Перший сніг.

Увечері я глянула у вікно і побачила, що пішов сніг. Раптом я помітила, що сніжинки влаштували справжній бал. Вони ритмічно й гарно кружляли в повітрі в золотому світлі ліхтаря, а втомлені танцювати плавно й акуратно лягали на землю. Коли вони танцювали, разом з ними танцювала і я.

Сива зима

Настала снігова, сива зима. Морозно. Тиша. Пішов сніг, і все сповнилося якимись звуками. Завірюха колискову пісню наспівує своїм хрустким дзвоном, а сніг блищить, іскриться і теж похрумтує від задоволення. Сніжинки весело танцюють веселий танець. Дерева вбралися в діамантові сукні. Холода намалював на вікнах хитромудрі візерунки. Холодно-веселим поглядом дивиться на мене зима.

Сніжинки, що падають.

Я прокинулася, побачила за вікном падаючі сніжинки і швидше підбігла до нього. Побачене привело мене у захват.
Всі будинки, вулиці, тротуари були вкриті снігом, як у казці. Я живу на третьому поверсі і вигляд звідси був чудовий.
Стара тополя за воротами не встигла скинути своє осіннє вбрання і вкрилася сніговою пухнастою шубкою. Виглядав він дуже красиво.
А ось і сусідки теж радіють першому снігу, танцюючи та стрибаючи. Навіть маленьке цуценя вибігло на вулицю за дівчатками. Він ніколи раніше не бачив снігу і тому завмер від подиву, нюхаючи землю.
Я завжди дуже тішуся першому снігу. Мені теж захотілося вибігти надвір і повалятися в кучугурах. Все-таки зима-це чудова і незабутня пора року.

Перший сніг

Нарешті настала зима. Ми всі її дуже давно чекали. Вже кілька місяців вся природа готувалася до її наступу. З ранку кущі та трава вкрилися інієм. Свинцеві хмари все більше наповнювали небо. Птахи вже давно полетіли на південь, а люди почали одягатися тепліше. Всі давно приготувалися до приходу зими, але вона, звісно, ​​прийшла зовсім раптово.
Вранці, прокинувшись, я, як завжди, визирнула надвір - і не повірила своїм очам. Замість набридлого сірого та похмурого краєвиду осені я побачила засніжену вулицю. Вночі, доки всі спали, несподівано випав сніг.
Швидше за все, він ішов усю ніч, бо все було засипане лише ним. Покрилася снігом земля, сховалися білою ковдрою будови та дерева - все місто ніби укуталося снігом. Дивишся під ноги і бачиш, як по землі розтеклися стежки слідів, протоптані здивованими людьми. Все набуло казкового, неймовірного вигляду.
Схоже, що прокинувшись, я потрапила в країну, де все блищить і переливається. Перший сніг завжди гарний і прекрасний, і хоча попереду ще буде три сніжні зимові місяці, перший сніг - завжди залишатиме найкраще враження від цієї чудової пори року - зими.

Альоша (Усміхається).Ні, він не горить. Він просто сяє на сонці.

Андрій. Він горить від заходу сонця. Адже зоря червоної буває, і сніг
наче горить.

Вихователь читає вірш ще раз, а потім питає, хто з дітей запам'ятав його. Іра, а за нею Настя читають вірш ніжно та виразно.

Вихователь. Згадайте, які вірші про зиму інших поетів ви знаєте. Із чим порівнюється сніг?

Аня (Прочитавши вірш І. Сурікова «Зима»).Автор порівнює сніг із білою пеленою.

Вихователь. А тепер ви подумайте, із чим можна порівняти сніг.

Іра. З білою ковдрою, що закривала всю землю.

Оля; Сніг можна порівняти з кришталем. Він блищить на сонці, як кришталь.

Мишко. Сніг білий і пухнастий, як вата.

Вихователь. А зараз придумайте визначення до слова сніг.Як можна сказати, який він?

Руки піднімають майже все.

Діти. Про сніг можна сказати, що він блискучий, хрумкий, іскристий, сріблястий, блискучий, легкий.

Вихователь. Придумайте визначення до іншого слова - до слова береза.Згадайте, яка буває береза.

Відповіді дітей. Пухнаста, кучерява, білоствольна, струнка; жовта – це восени; снігова, сумна – це взимку.

Вихователь. Придумайте визначення до слова ліс таподумайте, де його можна використати, в якому оповіданні, казці чи вірші.

Сашко. Жовтий ліс - так можна розповісти про осінь.

Андрій. Білий ліс - так можна сказати в оповіданні чи вірші про зимовий ліс, коли снігу на деревах багато.

Аня. Про зимовий ліс можна сказати - голий ліс. Так можна й про осінній ліс сказати.

Сергій. Червоний ліс, коли листя червоне буває, або взимку при заході сонця червоний ліс буває.

Настя. Коли ми розповідатимемо казку, можна сказати - дрімучий ліс.

Підбиваючи підсумки заняття, педагог каже: «Дуже цікаві слова ви підібрали. Їх можна зустріти і в оповіданні, і в казці, і у вірші. Не забувайте ці слова, коли ви самі вигадуватимете казки чи оповідання».

Наведений приклад показує, що успішно впоралися як з аналізом вірша, а й із виконанням творчих завдань. Аналіз вірша не знизив цілісності емоційного сприйняття вірша, а посилив його, допоміг краще виконати завдання, глибше усвідомити образність багатьох слів та виразів. На занятті діти вигадували образні визначення. При цьому їм пропонувалося не просто придумати визначення, а й подумати, де його можна вжити: в оповіданні (як?), казці чи вірші. Відповіді дітей свідчать про розвиток їхнього поетичного слуху. Наприклад, образне визначення голий лісвони пропонували використовувати в розповіді про зиму чи пізню осінь. Визначення червоний лісасоціювалося із заходом сонця, отже, слово викликало художній образ.

Тема.«Підготовка до твору-опису за особистими спостереженнями "Сніг"».

Цілі.Привернути увагу дітей до краси зимових явищ; формувати вміння будувати мову у певній композиційній формі.

Устаткування.Грамзаписи П.І. Чайковського "Грудень", "Вальс снігових пластівців" з балету "Лускунчик"; програвач;

діапроектор; паперові сніжинки у дітей та на дошці; малюнок Снігової Королеви; Тлумачний словник Г. Леоновича; Орфографічний словник П.І. Грушнікова; слайди з репродукціями картин Б. Кустодієва "Масляна", В. Кандинського "Зимовий пейзаж", Ф. Васильєва "Відлига", Н. Реріха "Канчендженг", А. Пластова "Перший сніг".

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Вступна розмова

На дошці – різні сніжинки.Вчитель.

Снігова Королева запрошує нас до одного з куточків свого чарівного царства літератури. Що це за куточок, я сама поки що не знаю.

Звучить грамзапис п'єси П.І. Чайковського "Грудень".

– Про зиму можна розповісти не лише словами. Художники замінили слова на фарби.
Фотографи зробили чудові фотографії.
Композитори написали музику. Картини, фотографії, музика – це може створити зимовий настрій. А ми спробуємо передати зимовий настрій за допомогою зимових чи білих слів. Яке ж головне слово, з чого починається зима?
Він злітає білою зграєю
І сяє на льоту.
Він зіркою прохолодною тане
На долоні та у роті.
Покружляли зірочки

У повітрі трохи,Сіли та розтанули

На моїй долоні.

Діти.Сніг.

ІІІ. Повідомлення теми уроку

Діти.У.
Так, це все про нього, сніг.Саме йому буде присвячено наш урок.
IV. Робота на тему уроку Бажаєте дізнатися історію цього слова?Сніг
- Російське слово, позначає опади, що випадають у вигляді кристаликів. (Словарна стаття на с. 133 Тлумачного словника Є. Леоновича.)

Всього у слова

сніг

42 однокорінні слова.
У народній творчості багатьох країн – у піснях, казках – сніг є символом всього м'якого, пухнастого, ніжного.
«Замітає завірюха білий шлях, // Хоче в м'яких снігах потонути», – писав Сергій Єсенін.
Давайте і ми вирушимо в подорож цим безмежним пишним царством і візьмемо в попутники упереджений погляд натураліста, пильний - художника, яскраве образне слово поета і письменника, чуйний слух музиканта. А чи лунає сніг?

Підготовлений учень читає вірш:

Покриваючи всю землю, зранкуСніжні снігу падають з неба.

Діти.Склала зима сама

Покриваючи всю землю, зранкуЛедве чути музику снігу.

Діти.- Яка вона - "ледь чутна музика снігу?" Давайте підберемо звуки до снігу.

Покриваючи всю землю, зранкуД.

Діти.Зараз ви послухаєте «Вальс снігових пластівців» із балету «Лускунчик», який написав Петро Ілліч Чайковський. Слухайте та уявляйте, як іде сніг. У музиці буде чути, як сніг то спокійно танцює, то, переливаючись, крутиться під час подиху вітру.
Який настрій після прослуховування музики? Як падав сніг?

Діти відповідають. Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини Б. Кустодієва «Масляна».

- Отже, яскравий, різнокольоровий сніг морозного ранку, що сяє на сонці, створює настрій веселощів і радості.

Сніг, сніг, білий сніг,
Снігу на всю Росію.

Ось і ми намагатимемося навчитися передавати неповторність і красу навколишнього світу.
Поділіться своїми спостереженнями. Яким може бути сніг?

Покриваючи всю землю, зранкуСніг ( який?) холодний, білий, м'який, пухнастий, хрусткий, колючий, тихий, боязкий, новий, перший, молодий, блискучий.

Діти.Давайте підберемо слова, що позначають дії снігу.

Покриваючи всю землю, зранкуСніг ( що робить?) падає, йде, опускається, пурхає, валить, кружляє, сяє, біліє, блищить, сиплеться.

Діти.Із чим можна порівняти сніг?

Покриваючи всю землю, зранкуЗ пухнастим килимом, пуховою хусткою, білою ковдрою.

Діти.Якого кольору сніг?

Подивимося на нього очима художника.
Сніг буває різний:
Глибокий і пухнастий,
У морозний день – скрипучий,

Холодний та колючий.
Перший сніг буває легким,
Наче пух він лебединий.
У березні брудний він і пухкий,

Складається з дрібних крижинок.

Який сніг буває вранці, ввечері та вдень?

Діти відповідають.

Покриваючи всю землю, зранку- Оскільки сніг буває різного кольору, давайте розберемося, від чого залежить цей колір.

Діти.Від кольору неба, стану самої природи.

Покриваючи всю землю, зранкуДавайте простежимо, як змінюється колір снігу. Уявіть, сьогодні яскравий сонячний день, сніг іскриться і блищить на сонці. Якого кольору може бути?

Білий, світлий, сірий, кольоровий.

Діти.Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини В. Кандинського «Зимовий пейзаж».

Покриваючи всю землю, зранкуЯким зобразив сніг митець?

Сірий, у тіні різнокольоровий, що просвічує.

Діти.Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини Ф. Васильєва «Відлига».

Покриваючи всю землю, зранкуА на картині Федора Васильєва «Відлига» сніг довго лежав і почав танути. Якого він кольору?

Діти.Коричневий, сірий, жовтувато-коричневий під темно-сірим небом.

Покриваючи всю землю, зранкуЯкий настрій він викликає?

Діти.Чому? Де влітку буває сніг?

На Півночі, на Південному полюсі, у горах, у Саянах.

Покриваючи всю землю, зранкуПодивіться, як художник Микола Реріх зобразив високу сніжну вершину.

Діти.Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини М. Реріха «Канчендженг».

Покриваючи всю землю, зранкуЧервоний, рожевий, помаранчевий.

Діти.А чому?

Покриваючи всю землю, зранкуВін на сонці.

Діти.А тепер подумайте, як можна назвати цю картину?

Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини А. Пластова «Перший сніг».

Вислуховуються відповіді дітей.

- А який тут сніг?

Який сніг буває вранці, ввечері та вдень?

– Так, свіжий сніг, а особливо перший, завжди чистий та яскраво-білий.

Він крутиться, легкий, новий,
перший сніг.
Він має смак та запах,
перший сніг.

V. Словникова робота

Діти.Які прикметники можна підібрати для опису снігу?

Внаслідок словникової роботи на дошці з'являється схема:

- Багато ми дізналися, згадали про сніг. А тепер мені хотілося б дізнатися, який настрій у вас створює сніг?

Вислуховуються відповіді дітей.

– Отже, сніг буває різний, і настрій у різних людей може викликати різне. Слухайте, які поетичні рядки створив Сергій Островий про сніг.

Підготовлений учень читає вірш «Зимовий»:

А я все гладив сніг рукою,
А він усе зірками відсвічував...
На світі немає туги такої,
Який сніг би не виліковував.

Живе він у білому курені,
Чакує там надзвичайно.
Ах, цей сніг... У його душі
Завжди якась таємниця.

То стане жорстким, наче лід,
То все затче суворою пряжею,
А то раптом крилами змахне,
І – ось він – легкий та лебедячий.

Летить... летить... Лови його.
Губами. Жменю. Не озираючись.
Дивись на це диво –
Як він із землею грає у хованки.

Як причаїться раптом. Німий.
Як співати розпочне. А то засвище.
Ні по кривій, ні по прямій
Ніхто й сліду не знайде.

І знову добрий. І простий.
І просвітлений весь. І новий.
Омою душу чистотою
І прямотою його суворою.

Він увесь, як музика. Він – звістка.
Його нестримність безмежна.
Ах, цей сніг... Не дарма в ньому є
Завжди якась таємниця.

– Які епітети та уособлення використовував поет під час опису снігу?

Який сніг буває вранці, ввечері та вдень?

— Спробуйте розповісти про сніг так, щоб слухачі вгадали, який настрій він у вас викликає. Щоб більш струнко, логічно, красиво організувати ваші думки, користуйтеся планом, за яким писатимете твір.

На дошці:

Вислуховуються 4–5 оповідань учнів.

Тема.«Підготовка до твору-опису за особистими спостереженнями "Сніг"».

Цілі.Привернути увагу дітей до краси зимових явищ; формувати вміння будувати мову у певній композиційній формі.

Устаткування.Грамзаписи П.І. Чайковського "Грудень", "Вальс снігових пластівців" з балету "Лускунчик"; програвач;

діапроектор; паперові сніжинки у дітей та на дошці; малюнок Снігової Королеви; Тлумачний словник Г. Леоновича; Орфографічний словник П.І. Грушнікова; слайди з репродукціями картин Б. Кустодієва "Масляна", В. Кандинського "Зимовий пейзаж", Ф. Васильєва "Відлига", Н. Реріха "Канчендженг", А. Пластова "Перший сніг".

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Вступна розмова

На дошці – різні сніжинки.Вчитель.

Снігова Королева запрошує нас до одного з куточків свого чарівного царства літератури. Що це за куточок, я сама поки що не знаю.

Звучить грамзапис п'єси П.І. Чайковського "Грудень".

– Про зиму можна розповісти не лише словами. Художники замінили слова на фарби.
Фотографи зробили чудові фотографії.
Композитори написали музику. Картини, фотографії, музика – це може створити зимовий настрій. А ми спробуємо передати зимовий настрій за допомогою зимових чи білих слів. Яке ж головне слово, з чого починається зима?
Він злітає білою зграєю
І сяє на льоту.
Він зіркою прохолодною тане
На долоні та у роті.
Покружляли зірочки

У повітрі трохи,Сіли та розтанули

На моїй долоні.

Діти.Сніг.

ІІІ. Повідомлення теми уроку

Діти.У.
Так, це все про нього, сніг.Саме йому буде присвячено наш урок.
IV. Робота на тему уроку Бажаєте дізнатися історію цього слова?Сніг
- Російське слово, позначає опади, що випадають у вигляді кристаликів. (Словарна стаття на с. 133 Тлумачного словника Є. Леоновича.)

Всього у слова

сніг

42 однокорінні слова.
У народній творчості багатьох країн – у піснях, казках – сніг є символом всього м'якого, пухнастого, ніжного.
«Замітає завірюха білий шлях, // Хоче в м'яких снігах потонути», – писав Сергій Єсенін.
Давайте і ми вирушимо в подорож цим безмежним пишним царством і візьмемо в попутники упереджений погляд натураліста, пильний - художника, яскраве образне слово поета і письменника, чуйний слух музиканта. А чи лунає сніг?

Підготовлений учень читає вірш:

Покриваючи всю землю, зранкуСніжні снігу падають з неба.

Діти.Склала зима сама

Покриваючи всю землю, зранкуЛедве чути музику снігу.

Діти.- Яка вона - "ледь чутна музика снігу?" Давайте підберемо звуки до снігу.

Покриваючи всю землю, зранкуД.

Діти.Зараз ви послухаєте «Вальс снігових пластівців» із балету «Лускунчик», який написав Петро Ілліч Чайковський. Слухайте та уявляйте, як іде сніг. У музиці буде чути, як сніг то спокійно танцює, то, переливаючись, крутиться під час подиху вітру.
Який настрій після прослуховування музики? Як падав сніг?

Діти відповідають. Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини Б. Кустодієва «Масляна».

- Отже, яскравий, різнокольоровий сніг морозного ранку, що сяє на сонці, створює настрій веселощів і радості.

Сніг, сніг, білий сніг,
Снігу на всю Росію.

Ось і ми намагатимемося навчитися передавати неповторність і красу навколишнього світу.
Поділіться своїми спостереженнями. Яким може бути сніг?

Покриваючи всю землю, зранкуСніг ( який?) холодний, білий, м'який, пухнастий, хрусткий, колючий, тихий, боязкий, новий, перший, молодий, блискучий.

Діти.Давайте підберемо слова, що позначають дії снігу.

Покриваючи всю землю, зранкуСніг ( що робить?) падає, йде, опускається, пурхає, валить, кружляє, сяє, біліє, блищить, сиплеться.

Діти.Із чим можна порівняти сніг?

Покриваючи всю землю, зранкуЗ пухнастим килимом, пуховою хусткою, білою ковдрою.

Діти.Якого кольору сніг?

Подивимося на нього очима художника.
Сніг буває різний:
Глибокий і пухнастий,
У морозний день – скрипучий,

Холодний та колючий.
Перший сніг буває легким,
Наче пух він лебединий.
У березні брудний він і пухкий,

Складається з дрібних крижинок.

Який сніг буває вранці, ввечері та вдень?

Діти відповідають.

Покриваючи всю землю, зранку- Оскільки сніг буває різного кольору, давайте розберемося, від чого залежить цей колір.

Діти.Від кольору неба, стану самої природи.

Покриваючи всю землю, зранкуДавайте простежимо, як змінюється колір снігу. Уявіть, сьогодні яскравий сонячний день, сніг іскриться і блищить на сонці. Якого кольору може бути?

Білий, світлий, сірий, кольоровий.

Діти.Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини В. Кандинського «Зимовий пейзаж».

Покриваючи всю землю, зранкуЯким зобразив сніг митець?

Сірий, у тіні різнокольоровий, що просвічує.

Діти.Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини Ф. Васильєва «Відлига».

Покриваючи всю землю, зранкуА на картині Федора Васильєва «Відлига» сніг довго лежав і почав танути. Якого він кольору?

Діти.Коричневий, сірий, жовтувато-коричневий під темно-сірим небом.

Покриваючи всю землю, зранкуЯкий настрій він викликає?

Діти.Чому? Де влітку буває сніг?

На Півночі, на Південному полюсі, у горах, у Саянах.

Покриваючи всю землю, зранкуПодивіться, як художник Микола Реріх зобразив високу сніжну вершину.

Діти.Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини М. Реріха «Канчендженг».

Покриваючи всю землю, зранкуЧервоний, рожевий, помаранчевий.

Діти.А чому?

Покриваючи всю землю, зранкуВін на сонці.

Діти.А тепер подумайте, як можна назвати цю картину?

Вчитель демонструє слайд із репродукцією картини А. Пластова «Перший сніг».

Вислуховуються відповіді дітей.

- А який тут сніг?

Який сніг буває вранці, ввечері та вдень?

– Так, свіжий сніг, а особливо перший, завжди чистий та яскраво-білий.

Він крутиться, легкий, новий,
перший сніг.
Він має смак та запах,
перший сніг.

V. Словникова робота

Діти.Які прикметники можна підібрати для опису снігу?

Внаслідок словникової роботи на дошці з'являється схема:

- Багато ми дізналися, згадали про сніг. А тепер мені хотілося б дізнатися, який настрій у вас створює сніг?

Вислуховуються відповіді дітей.

– Отже, сніг буває різний, і настрій у різних людей може викликати різне. Слухайте, які поетичні рядки створив Сергій Островий про сніг.

Підготовлений учень читає вірш «Зимовий»:

А я все гладив сніг рукою,
А він усе зірками відсвічував...
На світі немає туги такої,
Який сніг би не виліковував.

Живе він у білому курені,
Чакує там надзвичайно.
Ах, цей сніг... У його душі
Завжди якась таємниця.

То стане жорстким, наче лід,
То все затче суворою пряжею,
А то раптом крилами змахне,
І – ось він – легкий та лебедячий.

Летить... летить... Лови його.
Губами. Жменю. Не озираючись.
Дивись на це диво –
Як він із землею грає у хованки.

Як причаїться раптом. Німий.
Як співати розпочне. А то засвище.
Ні по кривій, ні по прямій
Ніхто й сліду не знайде.

І знову добрий. І простий.
І просвітлений весь. І новий.
Омою душу чистотою
І прямотою його суворою.

Він увесь, як музика. Він – звістка.
Його нестримність безмежна.
Ах, цей сніг... Не дарма в ньому є
Завжди якась таємниця.

– Які епітети та уособлення використовував поет під час опису снігу?

Який сніг буває вранці, ввечері та вдень?

— Спробуйте розповісти про сніг так, щоб слухачі вгадали, який настрій він у вас викликає. Щоб більш струнко, логічно, красиво організувати ваші думки, користуйтеся планом, за яким писатимете твір.

На дошці:

Вислуховуються 4–5 оповідань учнів.