Аналіз уроку біології будова нирки. Будова та функції сечовидільної системи. Урок із використанням опорного конспекту

Тема уроку «Мічевидільна система. Будова та функції нирок» Тип уроку: вивчення нового матеріалу Мета уроку: сформувати в учнів знання анатомо-фізіологічних особливостей сечовидільної системи та розкрити взаємозв'язок будови нирок з його функціями. Завдання уроку: Освітні Ознайомити із загальним планом будови та функцій органів сечовивідної системи Вивчити особливості зовнішнього та внутрішньої будовинирок у зв'язку з виконуваними функціями Виховні Виховувати бережливе ставленнядо свого здоров'я, формувати правильне ставлення до здорового способу життя. Розвиваючі прийоми критичного мисленняна прикладі робіт з текстом, таблицями Уміння давати пояснення біологічним термінам Обладнання: картки (роздавальний матеріал) презентація «будова та функції нирок» відеоматеріал: «сечовидільна система», «процес освіти та виділення сечі» Форми та методи навчання: - фронтальна бесіда; - Виконання диференційованих завдань; - постановка та вирішення проблемних питань; - творча самостійна роботаОсновні терміни та поняття: нирка: корковий шар, мозковий шар (ниркові піраміди), ниркова балія. Нефрон: капсула, каналець, капілярний клубочок. Первинна та вторинна сеча. Сечоточники. Сечовий міхур. Сечівник. Тема уроку «Мочевидільна система. Будова та функції нирок» Тип уроку: вивчення нового матеріалу Мета уроку: сформувати в учнів знання анатомо-фізіологічних особливостей сечовидільної системи та розкрити взаємозв'язок будови нирок з його функціями. Завдання уроку: Освітні Ознайомити із загальним планом будови та функцій органів сечовидільної системи Вивчити особливості зовнішньої та внутрішньої будови нирок у зв'язку з виконуваними функціями Виховні Виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я, формувати правильне ставлення до здорового способу життя. Розвиваючі прийоми критичного мислення на прикладі робіт з текстом, таблицями. - фронтальна бесіда; - Виконання диференційованих завдань; - постановка та вирішення проблемних питань; - творча самостійна робота Основні терміни та поняття: нирки: корковий шар, мозковий шар (ниркові піраміди), ниркова балія. Нефрон: капсула, каналець, капілярний клубочок. Первинна та вторинна сеча. Сечоточники. Сечовий міхур. Сечівник.

150.000₽ призовий фонд 11 почесних документів Свідоцтво публікації у ЗМІ

Міністерство освіти та науки Російської Федерації

ФЕДЕРАЛЬНА ДЕРЖАВНА БЮДЖЕТНА ОСВІТАЛЬНА УСТАНОВА ВИЩОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ

ЧЕЛЯБІНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

(ГОУ ВПО «ЧДПУ»)

План-конспект відкритого урокуз біології у 8 А класі на тему «Будова та функції нирок»

Виконала:

Студентка природничо – технологічного факультету,

група 559 – 60

Сєдих Дар'я Сергіївна

Челябінськ, 2014

Тема урока«Будова та функції нирок»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Мета уроку: сформувати в учнів знання анатомо-фізіологічних особливостей сечовидільної системи та розкрити взаємозв'язок будови нирок з його функціями.

Завдання уроку:

Освітні

    Ознайомити із загальним планом будови та функцій органів сечовидільної системи

    Вивчити особливості зовнішньої та внутрішньої будови нирок у зв'язку з виконуваними функціями

Виховні

    Виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я, формувати правильне ставлення до здорового способу життя.

Розвиваючі

    Розвивати прийоми критичного мислення на прикладі робіт із текстом, таблицями

    Вміння давати пояснення біологічним термінам

Обладнання:

    картки (роздавальний матеріал)

    презентація «будова та функції нирок»

    відеоматеріал: «сечовидільна система», «процес утворення та виділення сечі»

Форми та методи навчання:

Фронтальна розмова;

Виконання диференційованих завдань;

Постановка та вирішення проблемних питань;

Творча самостійна робота

Основні терміни та поняття:

Нирка: кірковий шар, мозковий шар (ниркові піраміди), ниркова балія.

Нефрон: капсула, каналець, капілярний клубочок.

Первинна та вторинна сеча.

Сечоточники.

Сечовий міхур.

Сечівник.

Література для вчителя:

    2011;

    Інтернет ресурси

Література для учня:

    Навчальний посібник Біологія: 8 клас: підручник для учнів загальноосвітніх закладів/І.М. Пономарьова, О.А. Корнілова, Н.М. Чернова; за ред. проф. І.М. Пономарьової. - М.: Вентана-Граф, 2011;

Хід уроку

Організаційний момент

Здрастуйте, хлопці. Мене звуть Дарія Сергіївна. Я рада вітати вас на уроці, епіграфом до якого буде висловлювання афінського драматурга Софокла

«Багато є чудес на світі, людина – їх усіх чудесніша!»(слайд 1)

Актуалізація знань

І ви вже мали можливість у цьому переконатися, мандруючи тілом людини. І, здавалося б, все вже знаємо! Але ні, кожен урок відкриває вам нові й нові таємниці людського тіла. Ось і сьогодні ми відвідаємо ще один незвіданий куточок, ще одну систему органів, яка відповідає за очищення організму.

А які системи органів, що рятують наш організм від зайвого та непотрібного йому, ви вже знаєте? (Вони називають, картинки показуєш, нирки в останню чергу)

Системи органів із видільною функцією (слайд 2)

Видільна Дихальна Травна

Вивчення нової теми

Тема нашого уроку «Будова та функції нирок».(Слайд 3)

І я твердо переконана, що до кінця уроку ви з легкістю зможете відповісти на такі запитання:(слайд 4)

Які функції сечовидільної системи?
Скільки разів нирки фільтрують ту саму порцію крові?

Але для того, щоб відповісти на запитання, нам з вами необхідно поставити мету на даний урок. Перед вами на дошці перемішані слова із цих слів вам необхідно скласти мету уроку – вивчити будову та функції нирок.

Будова сечовидільної системи (відео сечовидільна система ) (Слайд 5,6) подивіться відео будову нирок і використовуючи підручник на сторінці 157-158 (рис. 69, 70) зробіть підписи до малюнків.(Додаток 1)

Чи знаєте ви: (Слайд 7)

Людину з міцними нирками можна впізнати великими вухами. Маленькі і вуха, що просвічуються, навпаки говорять про слабкість нирок.

Нирки важать від 120 до 200 грам, причому права важить трохи більше лівої.

З 2006 року відзначається День нирки – другий четвер березня.

Вставте в текст потрібні за змістом слова зі словничка, малюнок на слайді допоможе вам. (слайд 8) (Додаток 2)

Словник:

Людина має дві нирки.

Розташовані вони лише на рівні попереку, з обох боків хребта. на праву нирку"тисне" такий "гігант" як печінка, тому вона на 1 -1,5 см нижче лівої.

Формою нирка нагадує боб.

Величина нирки – з кулак людини.

Маса - 150-200 г, довжина - 10-12 см, ширина - 5-6 см. Приблизно кожні 7 с

Сечоводи - Трубочки довжиною 30 см, 4-7 мм в діаметрі. Плавними рухами сечоводи рухають сечу до сечового міхура.

Сечовий міхур - непарний орган об'ємом 500-700 мл. Він не дуже великий і не дуже маленький - навіщо накопичувати зайвий тягар, що не має корисних якостей?)

Відповідь:(слайд 9)

(перевірка взаємообмін 9-10правильно - 5нефронів; 6-8 правильно - 3нефрона; 3-5правильно - 1нефрон)

Як ви вважаєте, що ви зараз отримали за правильні відповіді?

Нефрони – структурно-функціональна одиниця нирки.

У кожній нирці людини їх налічується 1млн і тому кожен заробляє свої нефрони(Додаток 3)

«Нефрон – структурно-функціональна одиниця нирки». (слайд 10)

Як ви розумієте словосполучення "Структурно-функціональна одиниця"? (Структурна одиниця – це те, з чого будується орган, у разі нирка. Функціональна одиниця – це частина органу, яка виконує його функції, роботу).

У зошиті записуємо : Нефрон - найменша одиниця нирки, в якій йде фільтрація плазми (стор. 157 підручника).

Отже, вивчаємо будову нефрону (рис. 70 стор. 158)

Кожен нефрон починається двошаровийкапсулою .

Від капсули відходитьзвивистий каналець який робитьпетлю , а потім впадає взбиральну трубочку . Канальців у нирці дуже багато, їх загальна довжина досягає 100 км. У капсулу заходитьартерія, утворюючи в нійкапілярний клубочок . Вийшовши з капсули, артеріальна кровоносна судина знову гілкується накапіляри , якіобплітають стінки канальця . Очищена кров збирається у нирковівени.

Заберіть зайве (слайд 11)

    Звивистий каналець

    Петля

    Лоханка

    Збиральна трубочка

    Капілярний клубочок

    Сечовідник

    Звивистий каналець

    Капсула

Робота нефрону (слайд 12)

Куди потраплять непотрібні речовини зі збиральної трубочки? Розташуйте органи у потрібній послідовності. (слайд 13)

    Сечовий міхур

    Сечоводи

    Лоханка

    Ниркові чашки

    Сечівник

ВІДПОВІДЬ:4,3,2,1,5

Функції нирок (слайд 14)

Осмисліть наступний факт:

при порушенні обох нирок настає сильне отруєння всього організму і людина гине через 5 днів.

Поясніть:

а) якими речовинами отруюється людина з ушкодженими нирками, хоча жодні отрути в організм із середовища не надходили; б) які функції виконують нирки?

Під час обговорення формулюються та записуються у зошитосновні функції нирок :

1) видільна (видаляють надлишок води, органічних та неорганічних речовин, продукти азотистого обміну);

2) захисна (забезпечують виведення з організму токсичних сполук, що утворилися у процесі обміну речовин).

Зараз перегляньте відео і по ходу заповніть таблицю по тому, що побачите та почуєте (відео процес утворення та виділення сечі)(слайд 15)

Освіта сечі (Додаток 4)

Етапи сечоутворення

Процеси (фази)

Де утворюється

склад

1.Освіта первинної сечі

фільтрація

У нирковій капсулі

Вода, сечовина, солі та ін.

2.Освіта вторинної сечі

Зворотне всмоктування (реабсорбція)

У канальцях

Сечовина, сечова кислота, вода

(перевірка всім класом 6 відповідей -5 нефронів; 4 відповіді – 3 нефрони; 2відповіді – 1нефрон)

Дайте відповідь на питання… (слайд 16)

Які функції сечовидільної системи?

Скільки разів нирки фільтрують ту саму порцію крові?

Які речовини не видаляються з крові із сечею?

Чому важливо дбати про здоров'я нирок?

Підсумок уроку кого більше нефронів – медаль)(Додаток 5)

Домашнє завдання (Слайд 17)

1. Вивчити § 39 підручника.

2. 3 питання(Додаток 6)

Рефлексія (Слайд 18)

    червоний колір картки означає, що урок дуже сподобався, під час уроку не залишало гарний настрій.

    Жовтий колір – урок пройшов спокійно, непомітно. Ніщо в уроці особливо не хвилювало, але ви задоволені уроком. Настрій спокійний, рівний.

    Синій колір - почуття повної незадоволеності уроком, настрій зневіри та гіркоти.

Додаток 1

Додаток 2

Словник: об'ємом, дві, формі, нирки, сечоводи, попереку, непарний, хребта, ширина, маса.

Текст:

В людини? нирки. Розташовані вони на рівні? , з обох сторін?. На праву нирку «давить» такий «гігант» як печінка, тому вона на 1 –1,5 см нижче за ліву. за? нирка нагадує боб. Величина? - З кулак людини.? - 150-200 г, довжина - 10-12 см,? – 5-6 см. Приблизно кожні 7 с із нирок виходить чергова порція сечі, яка потрапляє до сечоводів.

? - Трубочки довжиною 30 см, 4-7мм в діаметрі. Плавними рухами сечоводи рухають сечу до сечового міхура.

Сечовий міхур - ? орган,? 500-700мл. Він не дуже великий і не дуже маленький - навіщо накопичувати зайвий тягар, що не має

корисними якостями?

Додаток 3

Додаток 4

Освіта сечі

Етапи сечоутворення

Процеси (фази)

Де утворюється

склад

1.Освіта первинної сечі

2.Освіта вторинної сечі

Додаток 5

Додаток 6

1. Відомо, що людина за 1 добу утворюється 180 л первинної сечі. Як визначено цю величину?

2. Відомо, що швидкість утворення нирками вторинної сечі залежить від двох факторів: швидкості фільтрації у ниркових клубочках та інтенсивності зворотного всмоктування у ниркових канальцях. При больовому подразненні кількість вторинної сечі, що утворюється, зменшується. Якими можуть бути конкретні фізіологічні механізми цього явища? Припустіть експерименти, за допомогою яких можна виявити участь деяких із задіяних регуляторних механізмів.

3. Поясніть, чому вживання 1 л пива спричиняє більш рясне утворення сечі, ніж вживання такої ж кількості води.

Будова та функції нирок.

План вивчення нового матеріалу:

  1. Значення виділення
  2. Система органів сечовиділення
  3. Будова нирок
  4. Будова нефрону
  5. Функції нефрону

А) утворення первинної сечі

Б) утворення вторинної сечі

6) Будова та функції сечівника, сечоводів, сечового міхура.

Хід уроку

П: Основною структурною одиницею організму є клітина. Для її життєдіяльності необхідні поживні речовини та кисень, які в процесі асиміляції та дисиміляції утворюють енергетичні речовини: білки, жири, вуглеводи, а також вуглекислий газта шкідливі речовини. Білки, жири, вуглеводи використовуються організмом для його побудови. Енергія витрачається на життєдіяльність організму, вуглекислий газ виділяється через дихальну систему, а шкідливі речовини через органи виділення. Отже, сталість складу внутрішнього середовища підтримується шляхом видалення кінцевих продуктів обміну та надлишку інших речовин через легені, шкіру та нирки. Накопичення у внутрішньому середовищі організму таких речовин може призвести і до його отруєння і загибелі.

Відкрийте зошити та запишіть тему нашого сьогоднішнього уроку «Будова та функції нирок»

Отже, основна частина шкідливих речовин видаляється з організму із сечею через органи виділення: нирки, сечовід, сечовий міхур, сечівник. Складемо схему будови сечовидільної системи.

Система органів виділення

(Учитель, перераховуючи, креслить схему на дошці, потім показує, використовуючи, таблицю «парні нирки», демонструє моделі нирок.)

Нирки є основним органом сечовидільної системи. У людини їх 2, розташовані на рівні попереку, з обох боків хребта. Величина кожної з них з кулак людини.

Корковий шар

Ниркова балія

(Вчитель використовує таблицю поперечний зріз нирки, малює схему)

Нефрон – структурна одиниця нирки.

Нирка – система мікроскопічних ниркових канальців, що починаються в кірковому шарі нирки двошаровою капсулою, стінка її стоїть з одного шару епітелію, завдяки чому легко відбувається очищення крові.

Ниркова капсула виконує функцію фільтра. У капсулу входить артерія, має великий діаметр, утворюючи у ній капілярний клубочок, а виходить меншого діаметра.

А тепер замалюємо будову нефрону.

Будова нефрону

Внаслідок суцільної будови нирок, утворення сечі йде поетапно.

Артерія, що виходить з клубочка, значно тонше входить, завдяки чому в клубочку створюється великий тиск крові, і з клубочка просочується рідка частина неочищеної крові, що містить як корисні, так і шкідливі речовини.

Рідина, що утворилася в порожнині ниркової капсули, що містить корисні, органічні речовини як глюкозу і шкідливі неорганічні речовини: сечовину, сечову кислоту, калій, натрій - називається первинною сечею.

П: Запишемо визначення первинної сечі.

Первинна сеча

Складемо схему «Склад первинної сечі»

Первинна сеча

Висновок: До складу первинної сечі входять як органічні, і органічні речовини.

П: З ниркової капсули первинна сеча надходить у нирковий каналець. Його тонкі стінки всмоктують із первинної сечі воду та деякі розчинені речовини, такі як: цукор, всмоктується сечовина, сечова кислота. Отже, залишаються ті речовини, які потрібні організму – вторинна сеча. Запишемо визначення вторинної сечі. Вторинна сеча - це рідина, що утворилася з первинної, і містить неорганічні речовини. Складемо схему «Склад вторинної сечі».

Вторинна сеча

Неорганічні речовини: Сечовина, Вода

сечова кислота калій, натрій.

Висновок : До складу вторинної сечі входять лише неорганічні речовини та вода.

П: Хлопці зверніть увагу на таблицю «Склад первинної та вторинної сечі». Проаналізуємо цю таблицю.

Склад первинної та вторинної сечі

Назва речовини

Плазма крові

Сеча

Співвідношення у II та I сечі.

Первинна

Вторинна

  1. Сечовина

0,03

0,03

У 65 разів більше

  1. Сечова кислота

0,004

0,004

0,05

У 12 разів більше

  1. Глюкоза

0,1 – 0,15

0,1 – 0,15

Відсутнє

  1. Калій

0,15

У 7 разів більше

  1. Натрій

0,32

0,32

0,35

Приблизно стільки ж

П: Хлопці, перерахуйте речовини, що знаходяться у плазмі крові

У: У плазмі знаходяться такі речовини як: сечовина, сечова кислота, глюкоза, калій, натрій.

П: Правильно! А які речовини перебувають у первинній сечі?

У: У первинній сечі знаходяться ті самі речовини, які знаходяться в плазмі крові.

П: Правильно! За добу первинної сечі утворюється 150 літрів. У чому особливості складу вторинної сечі?

У: У вторинній сечі знаходяться сечовина, сечова кислота, калій, натрій. Органічні речовинивідсутні.

П: Правильно! За добу вторинної сечі утворюється лише 1,5 літра.

З таблиці видно, що зміст I та II сечі по-різному. Це зумовлюється тим, що всі поживні речовини всмоктуються нирками, а шкідливі речовини виносяться з організму, саме вода забезпечує винесення шкідливих речовин із організму.
Отже, ми з'ясували, що склад первинної та вторинної сечі різний завдяки складній будові нирок.

Навіть вторинна сеча проштовхується невеликими обсягами в ниркову балію, сечовод, сечовий міхур. Проштовхування сечі відбувається за рахунок скорочення тонкого шару гладкої м'язової тканини.

У сечовому міхурі відбувається додаткове всмоктування води у кров. Коли обсяг міхура доходить до певної межі, сеча по короткому сечівнику виводиться назовні через сфінктер.

Сфінктер – це м'яз округлої форми, утворений поперечно-смугастою тканиною, яка знаходиться під контролем вищого відділу ЦНС – кори великих півкуль головного мозку, тому людина здатна свідомо затримувати сечовипускання.

Таким чином, ми з'ясували, що нирки відіграють важливу роль у нашому організмі. З їхньою допомогою відбувається процес виділення з організму непотрібних речовин, що утворюються при обмінних процесах.

А для закріплення, хлопці, прочитайте у підручнику §39 і усно дайте відповідь на подані там питання. Вивчити малюнки 69 та 70 будову нефрону, нирок та сечовидільної системи.

Таким чином ми з'ясували, що нирки відіграють важливу роль у нашому організмі. З їхньою допомогою відбувається процес виділення з організму непотрібних речовин, що утворюються при обмінних процесах, і тим самим підтримується сталість внутрішнього середовища.

Закріплення

1.Яка функція нирок у нашому організмі?

2.У чому відмінність первинної та вторинної сечі?

Домашнє завдання

  1. Прочитати §39
  2. Вивчити всі записи у зошиті.

Аркуш учнівського зошита.

Будова та функції нирок.

Сечовидільна система

Нирки Сечовідник Сечовий міхур Сечівник

Корковий шар

Ниркові мозковий шар Ниркові піраміди Нефрон

Ниркова балія

Нефрон – структурна одиниця нирок.

Будова нефрону

Первинна сеча

Органічні речовини Вода Неорганічні речовини: Сечовина,

Сечова кислота, калій, натрій

Первинна сеча - Це рідина, що утворилася в порожнині ниркової капсули, що містить органічні та неорганічні речовини.

Вторинна сеча


Технологічна карта уроку біології
Вчитель ДБОУ ЗОШ п.г.т. Мирний Байонова Любов Германівна
Тема уроку Будова та функції нирок
Мета уроку Сприйняття учнями та первинне усвідомлення нового навчального матеріалу(Будівництво нирок), осмислення зв'язків та відносин в об'єктах вивчення.
Світоглядна ідея Нирки – життєво важливий орган.
Програмні вимоги Будова нирок. Сечоутворення – одна з основних функцій.
Заплановані освітні результати
Особистісні результати Метапредметні результати Предметний результат
- ціннісне ставлення до ЗОЖ Пізнавальні УУД:
- Виділяє суттєву інформацію;
- стійка навчально-пізнавальна мотивація та інтерес до навчання
Комунікативні УУД:
- цілепокладання;
- формує власну думкуі аргументує його
Регулятивні УУД:
- Оцінка;
- Самооцінка;
- коригування;
- Планування майбутньої діяльності;
- Організація самостійної роботи.
Знає:
- поняття "гомеостаз", "нефрон", "фільтрація", "реабсорція", "каналець нефрону", "капсула нефрону", "первинна, вторинна сеча"; - макроскопічна та мікроскопічна будова нирок;
- Етапи утворення сечі;
- Склад сечі;
- процеси та їх причина;
- Чому потрібно берегти нирки.
Вміє:
- Розкривати сутнісні характеристики даних понять;
- позначати будову нирок малюнку;
- характеризувати процеси виразки сечі та причини їх перебігу;
- відрізняти склад первинної та вторинної сечі;
- наводити приклади, чому необхідно дотримуватися питного режиму.
Володіє:
- Правилами особистої гігієни.
Програмний зміст Будова та функціонування нирок.
План вивчення нового матеріалу Створення комфортної ситуації для дослідження
Обговорення мети та маршруту просування до неї
Шляхи вирішення
Висновок
Основні поняття "гомеостаз", "нефрон", "фільтрація", "реабсорція", "сеча";
Тип уроку Комбінований
Форма уроку Групова
Технологія Проблемно-розвивальне навчання з використанням особистісно-орієнтованого підходу.

Мізансцена уроку Робота індивідуально, у парі та групі.
Обладнання уроку Базовий підручник: Драгомиров А.Г., Маш Р.Д., Біологія: 8 клас. - М.: "Вентана-Граф", 2010.
Комп'ютерне забезпечення, презентація на тему: «Будова та функція нирок», маршрутний лист, додатковий матеріал для учня, приладдя, на дошці цитата, терміни. Для експерименту: цебро 10 л., банку 1,5 л., Тканина 1,5 м ², 20 білих халатів.
Домашнє завдання Параграф ___ питання наприкінці параграфа.
Творчі завдання на вибір: 1. підготувати презентацію:
"Причини захворювань нирок".
«Профілактиці захворювань сечовидільної системи», особливу увагузвернути на нирки.
Виготовити наочний посібник:
«Будова система виділення»
«Будова брунька»
Хід уроку
Заплановані ОР Діяльність вчителя Діяльність уч-ся
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (2 хв)
Вітання учнів, створення сприятливих морально-психічних умов:
- З яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок?
- Із чим асоціюється у вас предмет анатомія?
– Вам подобається вивчати свій організм? - Ви хотіли б про нього знати більше?
Перевірка готовності до уроку, загальний настрій на урок.
Підготовка навчальних посібниківдо уроку.
Беруть участь у діалозі.
ПОСТАНОВКА НАВЧАЛЬНОГО ЗАВДАННЯ (7 хв.)
Звертає увагу на слова італійського кінорежисера Ф. Фелліні: «З усіх пригод, приготованих нам життям, найважливіше та цікаве – вирушити у подорож усередину себе, дослідити невідому частину себе».
А ви любите подорожувати?
- Щоб налаштуватись на роботу, почнемо його з біологічної зарядки.
Зачитує твердження. Пропонує працювати швидко, самостійно: - Ми вивчаємо анатомію.
- Обмін речовин – властивість, характерна лише для людини.
- Гомеостаз - здатність організму зберігати відносну сталість складу. - В організм можуть надходити тільки корисні речовини.
– Нефрон – це частина нирки.
Дякує, пропонує сісти.
У розминці утруднення викликали два поняття: нефрон та гомеостаз. Пропонує згодом до них повернутися.
Звертає увагу на слайд №1. Пропонує заповнити першу графу у таблиці №1.
Орган речовини, що видаляються на добу
Газоподібні продукти обміну: СО₂, Н₂О, леткі речовини -
Надлишок води, різні солі (солі сірки, фосфору, калію) 0,5 л
Солі важких металів, продукти розщеплення жовчних пігментів, гемоглобіну. Чи не перетравлені залишки їжі - кал. 300 г
Надлишок води, ліків, різноманітні солі, сечовина, аміак, отруйні речовини 1,2 – 1,6 л
Запитує:
- Ці органи, що належать до однієї, чи різним системаморганів?
- А в чому їх спільна роль? (Гомеостаз).
Заохочує хлопців: Молодці, мені приємно, що ви вже багато знаєте.
Ще раз звертає увагу до таблиці №1.
- Який орган виводить із організму більше непотрібних речовин?
- Частиною якої системи є нирки?
- Чому вона отримала таку назву?
Звертає увагу на СЛАЙД №2. Сечовидільна система
Читають цитату.
Відповідають на запитання
Встали, вийшли з-за парт, слухають, виконують біологічну зарядку: якщо твердження правильне, піднімають праву руку, якщо ні – піднімають ліву руку, якщо не можуть, роблять одне присідання тобто. гімнастика для тіла та мозку.
Виявили прогалину у знаннях.
Вивчають таблицю, пропонують варіанти заповнення першої графи, відповідь аргументують
Відповідають на запитання, роблять логічний висновок
Згадують будову з курсу Зоології
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (20 хв.)
Формують свою думку на цю тему
Виявляють інтерес до теми, що вивчається.
Формують поняття про участь нирок у підтримці
гомеостазу
Виявляють інтерес до теми, що вивчається.
Створення проблемної ситуації: Існує такий факт. При порушенні роботи обох нирок людина зможе прожити не більше п'яти днів.
Обговорення: Чому?
Щоб зрозуміти чому, пропонує, вирушить у подорож, до незвіданий ще їм орган – нирки.
Гіпотеза 1. Не знаємо будову нирок, а особливостях будови може бути прихована причина;
Гіпотеза 2. Не знаємо, як функціонують нирки, але це могло бути причиною загибелі організму.
Шляхи вирішення:
Необхідно дізнатися:
1 група: Розташування нирок, їх макроскопічна та мікроскопічна будова.
Самостійно здобуті знання
Макроскопічна будова нирок:
Нирка = кірковий шар + мозковий шар + балія.
Мікроскопічна будова нирок: (Розглядаємо нирки при більшому збільшенні) Нефрон - є мікроскопічною одиницею нирки. Він має складну будову. Нефрон = капсула + каналець.
Висновок: нирка має складну будову і при відхиленні у здоров'я цього органу можливі серйозні проблеми всього організму в цілому.
2 група Не знаємо, як функціонують нирки, а це могло бути причиною загибелі організму.
Етапи Процеси та їх причина Де Склад
I. Утворення первинної сечі (на добу – 150 – 170 л) Фільтрація за рахунок різниці тисків у клубочку артеріол та порожнини капсули утворюється у капсулах Н2О, глюкоза, мінеральні солі, вітаміни, амінокислоти, гормони, сечовина.
Не має бути: білка, клітин крові.
ІІ. Утворення вторинної сечі (на добу – 1,2 – 1,5 л). .
Не повинно бути: білка, клітин крові, глюкози (понад 0,2%)
Висновок: нирка - складний біологічний фільтр, що утворює сечу в два етапи, отже, нирки підтримують сталість внутрішнього середовища (гомеостаз), при порушенні цього процесу можлива загибель організму.
Другий етап:
Вчитель звертає увагу дітей на стіл із накритими предметами (1 відро – 10 л. та банку 1,5 л. з рідиною), пропонує сюрприз-загадку. Що означають цифри на відрі та банку?
Хто з математикою товаришує, скільки відер рідини пропускають через себе нирки на добу? (18 відер).
– Як? Органи менше ніж кулачки, чи можуть пропустити через себе 180 літрів на добу?
– А я вам допоможу хлопці. Виявляється якщо розгорнути всі клубочки і канальця нефрона, то вийде площа всмоктування 1,5 м². З якою системою пов'язаний нефрон (з кровоносною) правильно, тому це стає можливим.
- Що станеться з організмом, якщо він втрачатиме рідину на стадії первинної сечі?
- Молодці ми з вами успішно пройшли 2 етап, саме час відпочити. Обговорення проблемної ситуації

Формують та записують тему уроку
Запис 1 гіпотези

Розкривають сутність понять:
нирка, кірковий шар, мозковий шар, балія, нефрон, капсула, каналець.
Заповнення маршрутного листа
Запис 2 гіпотези
Проводять дослідження використовуючи підручник, картки з додатковим матеріалом, маршрутний лист та ІКТ.
Розкривають сутність понять:
фільтрація, реабсорбція, первинна, вторинна сеча, гомеостаз.
Заповнення маршрутного листа
Здогадуються, що 10л. - Кількість первинної, і 1,5л. - Це кількість вторинної сечі.
Приходять висновку, що загине т.к. втратить багато води та потрібних речовин.
Фізкультхвилинка (1 хв.)
Впізнають топографію органу. Найкращий відпочинок – активний.
Пропонує встати, вийти з-за парт та виконати ряд фізичних вправпісля чого покласти руки на поперек.
– Який орган під вашими руками? Мабуть, нирки. Тепер ми з вами знаємо топографію, розташування цього органу і якщо болить в області попереку, слід звернути на це увагу. Допомогу просять нирки, які ми сьогодні вивчили. Сядьте за парту, розправте плечі.
- Хлопці, наш відпочинок посилив кровообіг та процес очищення крові від продуктів розпаду. Виконують 2 швидке присідання, потім 2 кругові рухи руками, при цьому: вдих, видих. Руки на поперек.
ПЕРВИННЕ ПОВТОРІННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ (7 хв.)
Аналізують інформацію, формулюють висновки.
Колективне обговорення запропонованого вірша.
Вони як два великі боби
На зв'язках закріпились.
Біля хребетного стовпа
Затишно розмістились.
Фільтрують нирки нашу кров
З небаченою впертістю,
Щоб у внутрішньому середовищі
Трималася постійність.
Нефрон містить капсули,
Канальця та клубочки.
Нефронов цілий мільйон містять наші бруньки.
Проходить кров через нефрон,
Каналець тут вирішує,
Чому повернутись в організм, а що він видаляє.
Ми змолоду повинні врахувати, що нам дорожче.
Берегти повинні не лише честь, а й нирки також.
Читають, виконують аналіз вірша:
- Форма-місце положення-функція
- значення
- будова нефрону
- кількість нефронів
- без якоїсь системи не можлива робота нирок?
- Що потрібно запам'ятати замолоду?
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ (3 хв.)
Оцінка, самооцінка.
- Що нового дізналися на уроці?
- Що допомогло вам дізнатися про нове?
- Що змінитись у вашій поведінці?
Змістовна оцінка роботи груп. Пояснення позначок.

На уроці ми отримаємо уявлення, які органи виділення в організмі людини і для чого вони потрібні. Розглянемо будову нирок, їх функції. Розберемося в роботі нирок і дізнаємося про їхню величезну роль у функціонуванні організму.

Виділення є найважливішою частиною обміну речовин - виведенням з організму продуктів розпаду, які не можуть бути використані. Видалення продуктів розпаду поживних речовин, що надійшли в організм, забезпечує гомеостаз(Постійність внутрішнього середовища).

З організму видаляються: вуглекислий газ, надлишки води, сечовина, сечова кислота, солі та інші хімічні речовини.

Одними з органів виділення є легені. Легкі виводять із організму вуглекислий газ і трохи води у вигляді пари, а також сечовину, солі та воду потові залозишкіри. А головним органом системи виділення є нирки.

Нирки виводятьз організму безліч речовин, саме сечовину, надлишки води, сечову кислоту, інші хімічні речовини.

Нирки – парні бобоподібні органи, розташовані біля задньої стінки черевної порожнини, на рівні першого та другого поперекового хребців (рис. 1).

Мал. 1. Нирки

Маса кожної нирки – близько 150 грамів, довжина – приблизно 12 см, ширина – 7 см, товщина – 3 см.

Прикріплені нирки до черевної стінки шаром сполучної тканини та розташовуються по обидва боки хребта, над попереком, позаду шлунка та печінки (рис. 2).

Мал. 2. Розташування нирок

Нирка покрита сполучною та жировою тканиною. Увігнутий край нирки повернутий до хребта, тут у нирку входять і виходять кровоносні судини, нерви, що іннервують, там же знаходиться ниркова балія. Від ниркової балії відходить сечовод, який з'єднує нирку з сечовим міхуром, з'єднаним із сечівником (рис. 3).

Мал. 3. Будова нирок

Мал. 4. Схема сечовидільної системи

Нирка складається з двох шарів зовнішнього кіркового шару (темно-коричневого кольору) і мозкового внутрішнього шару (світло-коричневого кольору). Ці шари з'єднані між собою нирковими пірамідами (рис. 5).

Мал. 5. Шари нирок

У кірковому шарі знаходяться нефрони, а в мозковому шарі - ниркові канальці(Рис. 6).

Мал. 6. Будова шарів

У кожній нирці приблизно 1 млн. нефронів. Нефрон- Структурна функціональна одиниця нирки, що забезпечує процеси фільтрації.

Нефрон складається з капсули Шумянського-Боумена та ниркового канальця (рис. 8).

Розташовані в кірковому шарі капсули являють собою мікроскопічні чашечки з двох шарів епітеліальних клітин, між ними - щілиноподібний простір, звідти починаються ниркові канальці, всередині капсули знаходиться капілярний клубочок, він утворюється нирковою артерією, що багаторазово розгалужується і приносить. На виході з капсули артеріальна судина, що виносить, також розгалужується на капіляри, які обплітають стінки канальця (рис. 7).

Мал. 7. Будова нефрону

Каналець, який відходить від капсули, називається звивистим канальцем першого порядку і проходить по мозковому шару, утворюючи петлю Генле, повертається в корковий шар, утворюючи каналець другого порядку, він впадає в збірну трубочку (рис. 8).

Мал. 8. Будова канальця

Збиральні трубочки поєднуються у вивідні потоки, що переходять у ниркову балію на верхівках ниркових пірамід.

Нирки працюють під великим навантаженням, за 4-5 хвилин через них профільтровується кров організму. Кровопостачання нирок не таке, як в інших органів людини. Система судин є артерії - капіляри - артерії. Через таку будову відбувається швидке звільнення організму від шкідливих речовин у вигляді сечі.

Сеча утворюєтьсявнаслідок того, що кров по артерії, що приносить, потрапляє в капілярний клубочок (приносить судину в 2 рази ширше судини, що виносить), в клубочку створюється надлишковий тиск крові, за рахунок нього відбувається фільтрація крові в порожнину капсули Шумлянського-Боумена, таким чином, виникає первинна сеча. Вона містить ще багато корисних організму речовин (глюкоза, вітаміни, амінокислоти, мінеральні речовини) та продукти розпаду (сечовина, сечовина кислота). У дорослої людини за добу у нефронах утворюється близько 200 літрів первинної сечі. З просвіту капсул первинна сеча рухається по звивистому канальцю, його стінки пристосовані до зворотного всмоктування (реабсобції)речовин, які у первинної сечі (рис. 9).

Мал. 9. Утворення сечі

При реабсорбції назад до організму надходять вода, солі натрію та калію, вітаміни, амінокислоти. Деякі речовини надходять у кров без великих енергетичних витрат шляхом осмосу та дифузії, інші, навпаки, внаслідок великих витрат енергії. Крім реабсорбції, у канальцях відбувається секреція. Секреція – надходження з крові до сечі деяких хімічних речовин (сечової кислоти, чужорідних хімічних речовин) (рис. 10).

Мал. 10. Секреція та реабсорбція

В результаті реабсорції та секреції у ниркових канальцях з первинної сечі утворюється вторинна сеча- Продукт, що підлягає виведенню з організму.

Мал. 11. Зміст вторинної сечі

За добу у здорової людини утворюється 1,5-2 літри вторинної сечі. По збиральних трубочках вторинна сеча надходить у ниркові балії, потім по сечоводів у сечовий міхур, з нього сечовипускальним каналом виводиться з організму (рис. 12).

Мал. 12. Канали виведення вторинної сечі

Список літератури

  1. Колесов Д.В. та ін Біологія. Людина. Підручник для 8 класів. - 3-тє вид. – М.: Дрофа, 2002. – 336 с.
  2. Вахрушєв А.А., Родіонова О.І. та ін Біологія. 8 клас. (Пізнай себе). – К.: 2009. – 304 с.
  3. Драгомілов А.Г., Маш Р.Д. Біологія 8 клас. - 3-тє вид., перероб. – К.: 2008. – 272 с.
  4. Сонін Н.І., Сапін М.Р. Біологія Людина. Підручник для 8 класів. – К.: 2012. – 288 с.
  5. Рохлов В.С., Трофімов С.Б. Біологія Людина та її здоров'я. 8 клас. - 2-ге вид., стер. – К.: 2007. – 287 с.
  6. Пасічник В.В. та ін Біологія. 8 клас. – К.: 2010. – 255 с.
  7. Любімова З.В., Марінова К.В. Біологія Людина та її здоров'я. 8 клас. – К.: 2012. – 255 с.
  1. Інтернет портал «opochkah.ru» ()
  2. Інтернет портал «Фестиваль педагогічних ідей ”Відкритий урок”» ()
  3. Інтернет портал «pedsovet.pro» ()

Домашнє завдання

  1. Які органи системи виділення ви знаєте?
  2. Опишіть будову нирок.
  3. Що таке реабсорбція та секреція?
  4. Після чого утворюється вторинна сеча?