Джерела знання минуле (Що таке історичні джерела) план-конспект уроку з історії (5 клас) на тему. Що вивчає історія? Джерела знань про минуле краю

Технологічна карта уроку історії у 5 класі

Урок 3

Тема: Джерела знання про минуле (Що таке історичні джерела)

Цілі уроку:

  • формувати уявлення про порядок в історичній науці на прикладі розподілу історичних джерел на групи;
  • розвивати вміння класифікувати інформацію, давати опис історичних джерел, оцінювати події людей;
  • виховувати повагу до традицій народу, до культурної спадщини.

Основні поняття:історичні джерела; групи джерел: письмові, речові, усні; Документ, музей, архів, бібліотека, історична пам'ять.

Основні питання уроку:

  1. Історичні джерела.
  2. Групи джерел.
  3. Архіви, музеї, бібліотеки.

Тип уроку: Вивчення та первинне закріплення нових знань

Вид діяльності учнів під час уроку:індивідуальна робота

Запланований результат (вимоги до рівня підготовки учнів):

Вміти:

  • пояснювати значення понять: історичне джерело, розкопки, Стародавній світ;
  • визначати значення історичних джерел

Інформаційно-методичне забезпечення:

  • презентація,
  • поняттєві карти

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  1. Актуалізація опорних знань учнів на тему «Вимірювання часу»
  • Фронтальне опитування
  • Індивідуальне опитування
  1. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя з елементами розмови

  1. Вступ. Повідомлення теми та цілей уроку.

Здавна люди ретельно зберігали відомості про минуле: передавали з покоління оповіді про своїх героїв, записували відомості про війни та стихійних лих*, встановлювали пам'ятники на місцях битв, знімали на кіноплівку найважливіші події.

У будь-якій родині зберігають свою історію: старі листи, документи, фотографії чи кіно- та відеозаписи. Невипадково кажуть, що це минуле, що збереглося у пам'яті людства.

Все те, що ми зберігаємо, і завдяки чому дізнаємося про минуле, називаєтьсяІСТОРИЧНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ.

Введення теми (Слайд 1) – запис у зошит

Сьогодні ми повинні дізнатися, на які групи діляться історичні джерела і яке їх значення.

Постановка мети (Слайд 1)

2. Як гинуть пам'ятники старовини.

Які природні явищаможуть спричинити знищення історичних свідчень.

Однак не можна звинувачувати у всьому лише природу. Людина своїми непродуманими діями теж завдає непоправної шкоди. Наприклад: під час будівництва нових житлових районів зносилися церкви, які були збудовані не одну сотню років тому; діти, прибираючи кімнату, викинули старі папери, серед яких були щоденники їхньої бабусі.

Слайд 2 - ??? Які ще події, що відбуваються з вини людини, можуть призвести до загибелі пам'яток старовини

3. Історичні джерела.

Як бачите, сил, які можуть знищити минуле, дуже багато. Але під шаром піску залишки селища можуть зберігатися тисячі років. Після нашестя ворожого війська місто було знищено, але під землею залишилися фундаменти будівель, безліч предметів, що належали людям. У стародавньому монастирі зберігся написаний кілька століть тому рукопис. На горищі бабусиного будинку під купою непотрібних речей опинився старовинний ручний млин. Залишки минулого можна знайти всюди.

Все, що колись було створено людьми, називаютьісторичними джерелами

Слайд 3 - Історичні джерела - (в зошит)

Як виникла така назва? Зазвичай джерелом називають воду, що з глибин землі. З джерела бере початок струмок, що впадає в річку, та – у велику річку, що впадає в море. Отже, джерело – це початок.

Джерелом називають все, що дає початок чомусь. Здобути знання допомагає книга. Тому кажуть, що книга є джерелом знань. Журналіст повідомляє, що відомості отримані з достовірного джерела, тобто від людини обізнаної, знаючого правду. Джерела дають історикам відомості про минуле та допомагають відновити картину подій.

Слайд 3 - ??? Давайте разом складемо визначення поняття "Історичні джерела" - (в зошит)

4. Групи джерел

У будь-якій науці вчені прагнуть упорядкувати отримані відомості. Історична наука не є винятком. Вчені-історики роблять свої висновки лише на основі історичних джерел. Найчастіше джерела ділять нагрупи: усні, речові, письмові.

Слайд 4 – (запис у зошит)

Усні джерела- Це сказання, билини, прислів'я, приказки, пісні. Вони передаються від одного покоління до іншого. Їх вивчення дозволяє дізнатися звичаї, обряди, правила поведінки та багато іншого

До речовим джереламвідносяться споруди, предмети побуту, зброя, прикраси, тобто найрізноманітніші речі (або їх фрагменти), створені будь-коли людиною.

З появою писемності виниклиписьмові джерела: записи на дерев'яних дощечках, бересті, папірусі, камені, глині, папері. Розвиток науки та техніки призвів до появи звукових записів, фото- та кінодокументів.

Слайд 5 – Завдання – Визначте групу джерел.

  • Речові
  • Письмові
  • Речові
  • Речові

Історичні джерела називають також пам'ятниками. Слово «пам'ятник» відоме всім. Це скульптурна група, статуя, бюст, колона, надгробок, Тріумфальна арка. Вони створені для того, щоб увічнити історичні події, героїв минулого. Пройде багато років, а пам'ятник нагадуватиме нащадкам про славні справи предків

Слайд 6 – Історичні пам'ятники(Запис у зошит)

  • Великий Сфінкс , Стародавній Єгипет, Третє тисячоліття до н.е.
  • Парфенон , Стародавня Греція, V століття до н.
  • Мавзолей-мечеть Тадж-Махал. XVII століття
  • Поштова станція у Єкатеринбурзі, XIX століття (подібні станції служили засобом сполучення між російськими містами, тут мандрівники могли поміняти коней та відпочити)
  • Вітряк, Голландіямісто Роттердам, XVIII століття (пам'ятка історії розвитку техніки).

Пам'ятник – це нагадування про минуле. Тому в науці пам'ятником називають будь-яку частинку минулого, що дійшла до нас. Залишки церкви, знайдена в землі прикраса, старовинна картина, стародавній рукопис, напис на камені, стародавні оповіді – це пам'ятники минулого, що дійшли до нас. Особливо цінні та значні пам'ятки минулого охороняються законом.

5. Архіви, музеї, бібліотеки.

Пам'ятки минулого, що дійшли до нашого часу, вчені намагаються зберегти. І тому створюються спеціальні установи.

Документи зберігаються вархівах . Це слово походить від грецького «архейон», що означає «установа».

Слайд 7 – Архів (запис до зошита)

В архівах знаходяться старовинні рукописи, плани міст, листи видатних людей, договори між керівниками держав та інші найцінніші свідчення історії минулого. Але архівами користуються не лише історики. Наприклад, щоб відновити зруйновану колись будівлю, будівельники звертаються до архіву за кресленнями даної історичної пам'ятки.

***Якщо час дозволить можна обговорити питання про створення домашнього архіву (сканування документів, створення електронної версіїархіву)

Установа, яка збирає, зберігає та виставляє для огляду предмети мистецтва, пам'ятники старовини, наукові колекції, називаєтьсямузеєм, у перекладі з грецької – «храм муз».. Греки відносили історію мистецтва.

Слайд 8 – Музей (запис у зошит)

***Покровительками мистецтв були богині – музи. Муза Кліо вважалася покровителькою історії. Зазвичай її зображували з рукописами до рук. Іноді поряд знаходився сонячний годинник - з їх допомогою вона спостерігала за порядком часу.

У кожному місті є музеї. Вони бувають мистецькими, історичними, етнографічними, зоологічними, літературними тощо.

За слайдом: зараз ви бачите різні музеї світу. Вони зібрані твори великих майстрів мистецтва. Їх називають шедеврами. Це слово перекладається з французької, як «кращий твір». Можливо, в деяких із цих музеїв бували і ви.

Записки мандрівників, літописи, спогади учасників війни та багато інших свідчень минулого містяться у книгах. Книги бувають рукописними та друкованими. Вони становлять для істориків велику цінність.

Слайд 9 – Бібліотека (запис у зошит)

Немає такого дослідника минулого, який не звертався б добібліотеку. У перекладі з грецької «бібліон» – книга, «тека» – сховище, тобто це слово означає «книгосховище».

Бібліотека – установа, що збирає та зберігає книги для громадського користування.

З якою метою створюються архіви, музеї, бібліотеки? Яку допомогу вони надають у вивченні минулого?

Як ми вже знаємо, джерела можуть бути усними, речовими та письмовими. Письмові джерела історики називаютьдокументами. З латинської мовислово "документ" перекладається як "свідоцтво".

Вивчаючи документи та речові джерела, вчені відновлюють історичні події. Але на цьому робота дослідника не закінчується. В історії немає нічого випадкового. Тому важливо визначити, що було до і після подій, що вивчаються, встановити зв'язок між ними. І, нарешті, слід зрозуміти, яке значення тієї чи іншої події для історії країни чи всього світу. А отже, намалювати ціле історичне полотно. І фарби йому і дають історичні джерела.

Домашнє завдання: Слайд 10

*** Чи зустрічали ви у себе вдома якісь історичні джерела?

Чи доводилося працювати в архівах?

Які музеї та бібліотеки нашого міста ви знаєте?


Історія в перекладі з грецької означає оповідання про минуле, про впізнане. Історія – це процес розвитку природи та суспільства. Також історією називають комплекс суспільних наук (історична наука), які вивчають минуле людства у всій його конкретності та різноманітті. Історія входить до групи гуманітарних наук, які вивчають той чи інший регіон (африканістика, балканістика), народ (синологія тощо) або групу народів (слов'янознавство).

Всесвітня (загальна) історія – це історія, що вивчає період людства від появи першого Homo sapiens до нашого часу.

Історія Вітчизни - це історія, що вивчає історію окремих країн та народів (історія Росії, історія Німеччини).

Історія поділяється на такі розділи за хронологічним принципом:

  • історія первісного суспільства– історія, що вивчає період історії людства до винаходу писемності, після чого з'являється можливість історичних досліджень, заснованих на вивченні письмових джерел.
  • давня історія– історія, що вивчає період історії людств, що виділяється між доісторичним періодом та початком середніх віків у Європі.
  • середньовічна історія – історія, що вивчає період історії людства, наступний після Античності і що передує Новому часу.
  • Нова історія- історія, що вивчає період в історії людства, що знаходиться між Середньовіччям та Новим часом.
  • Нова історія - історія, що вивчає період людства з 1918 року

Галузі історії:

  • економічна історія– галузь історії, що вивчає явища та процеси, пов'язані з еволюційним розвитком та взаємодією тих аспектів людської діяльностіякі так чи інакше пов'язані з господарством.
  • військова історія- галузь історії, що вивчає війни, які відбувалися в якусь певну історичну епоху; також історія якоїсь однієї війни або навіть окремої кампанії.
  • історична географія – галузь історії, що вивчає історію через «призму» географії, також це і географія будь-якої території на певному історичному етапіїї розвитку.
  • історіографія – галузь історичної науки, що вивчає її історію (накопичення історичних знань, тлумачення історичних явищ, зміна методологічних напрямів в історичній науці та ін.).

Органічні частини історії як комплексу наук:

  • археологія - наука, що вивчає історію суспільства з матеріальних залишків життя та діяльності людей - речовим (археологічним) пам'ятникам.
  • Етнографія (етнологія) – наука про етноси (народи), що вивчає їх походження та розселення, побут та культуру.

Історія входить до групи гуманітарних наук, які вивчають той чи інший регіон (африканістика, балканістика), народ (синологія тощо) або групу народів (слов'янознавство).

Історичні джерела – всі об'єкти, які безпосередньо відображають історичний процес і дають можливість вивчати минуле людства.

Історичні джерела умовно ділять кілька груп

1. за типом фіксації інформації:

1. письмові – епіграфічні документи, берестяні грамоти, рукописи, друковані матеріали.

а) офіційні, наприклад:

  • законодавчі акти – Повні збори законів Російської імперії: «Збори Перші. 1649 – 1825 рр. (У 45 томах)», «Збори Другі. 12 грудня 1825 - 28 лютого 1881 (в 55 томах) ».
  • літописи - Лаврентіївська, Повість временних літ, Воскресенська, Ніконовська та ін.
  • дипломатичні та військові документи – 1323 р. – Оріхівський мир (Нотеберзький світ), 1582 р. – Ям-Запольський мир, 1792 р. – Яський світ, 1812 р. – Бухарестський мир.
  • статистико-економічні матеріали – Є. Зябловський «Статистичне опис Росії» (1808), К.Арсеньєв «Накреслення статистики Російської держави» (1818).

Б) неофіційні, наприклад, щоденники, спогади, мемуари та ін.

2. речові – знаряддя виробництва та створені з допомогою їх матеріальні блага: споруди, зброю, прикраси, посуд, витвори мистецтва - усе, що результатом праці людини.

На відміну від письмових вони не містять прямої розповіді про історичні події і найчастіше не містять жодних написів.

Наприклад:

  • знаряддя праці – дерев'яний плуг, ручне рубало, каменеріз, рало, соха, борона та інших.
  • зброя - обладунки (стеганка, бурка, лускатий панцир, кольчуга), шолом, спис, алебарда, арбалет та ін.
  • ювелірні вироби - браслет, кулон, діадема, амулет, медальйон, намисто та ін.

3. кінофотодокументи – документальні кіно-, фоно-та фотоматеріали.

4. образотворчі – ікони, парсуни, картини, плакати та інших.

Наприклад:

  • ікони – ікони Святої Трійці, богородницькі ікони, ікони святих та сил безтілесних, символічні та алегоричні композиції.
  • парсыни – «Андрій Бесящий», «Яков Тургенєв».

ІІ. з погляду вивчення якоюсь наукою:

1.этнографические - відомості, які збереглися до нашого часу: дані побуту, звичаїв, звичаїв, які нерідко відсутні у письмових джерелах. Такі відомості збираються, вивчаються та обробляються етнографією.

Наприклад, відомості про обряди – «святки», масляницю, свято Івана Купали, весільні, похоронні церемонії.

2.фольклорні – пам'ятники усної народної творчості, т. е. перекази, пісні, казки, прислів'я, приказки тощо. Такі відомості збираються, вивчаються та обробляються фольклористикою.

Наприклад:

  • билини – «Ілля Муромець і Соловей Розбійник», «Садко», «Добриня та Змій».
  • казки – російські народні, народів півночі, білоруські, українські, народів Сходу та ін.
  • пісні – російські народні (святкові, сімейні обрядові) та інших.
  • перекази – Переказ про Жанну д Арк, переказ про Івана Грозного, Церковне переказ.

3.лінгвістичні – відомості про походження географічних назв, особистих імен, власних імен кораблів, судів, власних імен богів і божеств та інших. Такі відомості вивчаються лінгвістикою.

Наприклад:

  • відомості про походження географічних назв – Україна, Чорне море, Новгород, річка Лувати, Куликове поле та ін.
  • відомості про походження особистих імен – Іван Калита, Рюрік, Ярослав Мудрий та ін.

Окремі історичні джерела лише умовно можна віднести до тій чи іншій групі. Так, деякі етнографічні джерела вивчають і археологія та етнографія; Антропологічні джерела стоять на межі природознавства та історії. Розвиток суспільства постійно веде до особливо швидкого розширення різновидів письмових та виникнення абсолютно нових видів історичних джерел. Наприклад, винахід та використання звукозаписних фото-і кіноапаратів призвело до утворення особливої ​​групи кіно-, фоно-та фотоматеріалів.

Класифікацією, вивченням походження, авторства, достовірності, повноти історичних джерел займається наука – джерелознавство.

2. Допоміжні історичні дисципліни

Допоміжні історичні дисципліни – це предмети, які вивчають певні види чи окремі форми та змісту історичних джерел.

До допоміжних історичних дисциплін ми можемо віднести такі науки:

Палеографія- Допоміжна історична дисципліна (спеціальна історико-філологічна дисципліна), що вивчає історію письма, закономірності розвитку його графічних форм, а також пам'ятники давньої писемності з метою їх прочитання, визначення автора, часу та місця створення. Палеографія досліджує еволюцію графічних форм букв, письмових знаків, пропорції їх складових елементів, види та еволюцію шрифтів, систему скорочень та їх графічне позначення, матеріал та знаряддя письма. Особлива галузь палеографії вивчає графіку систем тайнопису (криптографія).

Дипломатика- Допоміжна історична дисципліна, що вивчає історичні акти (юридичні документи).

Вона досліджує древні документи дипломатичного та юридичного характеру: грамоти, акти тощо тексти та їх оригінали. Одне з її завдань - відрізняти фальшиві акти від реальних.

Генеалогія- Допоміжна історична дисципліна, яка займається вивченням родинних взаємозв'язків людей, історією пологів, походженням окремих осіб, встановленням родинних зв'язків, складанням поколінних розписів та генеалогічних древ. Генеалогія пов'язана з геральдикою, дипломатикою та багатьма іншими історичними дисциплінами. З початку XXIстоліття, у зв'язку з науковим прогресом, набирає популярності генетична генеалогія, що використовує аналіз ДНК людини

Геральдика- Спеціальна історична дисципліна, що займається вивченням гербів, а також традиція та практика їх використання. Є частиною емблематики – групи взаємозалежних дисциплін, які вивчають емблеми. Відмінність гербів від інших емблем полягає в тому, що їх будова, вживання та правовий статус відповідають особливим правилам, що історично склалися. Геральдика точно визначає, що як може бути нанесено на державний герб, фамільний гербі так далі, пояснює значення тих чи інших постатей.

Сфрагістика- Допоміжна історична дисципліна, що вивчає печатки (матриці) та їх відбитки на різних матеріалах.

Спочатку розвивалася як частина дипломатики, що займається визначенням справжності документів.

Історична метрологія- Допоміжна історична дисципліна, що вивчає вживані в минулому заходи - довжини, площі, обсягу, ваги - в них історичному розвитку. Часто одиниці виміру не утворювали метричної системи, їх відносять до традиційних систем виміру. Історична метрологія вивчає історію генези та розвитку різних систем вимірів, назв окремих заходів, їх кількісних співвідношень, встановлює їх реальні величини, тобто відповідності сучасним метричним системам. Метрологія перебуває у зв'язку з нумізматикою, оскільки в багатьох народів у минулому заходи ваги збігалися з грошовими одиницями і мали однакову назву.

Нумізматика- Допоміжна історична дисципліна, що вивчає історію монетного карбування та грошового обігу.

громадські функції нумізматики: виявлення нумізматичних пам'яток культури; вивчення характерних фактів, зв'язків та процесів, що сприяють більш поглибленому розумінню історії та поповненню прогалин в історичній науці.

Хронологія- Допоміжна історична дисципліна, що встановлює дати історичних подійта документів; послідовність історично подій у часі; перелік будь-яких подій у їх тимчасовій послідовності.

Історична географія- Допоміжна історична дисципліна, що вивчає історію через «призму» географії; також це і географія якоїсь території на певному історичному етапі її розвитку. На даний момент виділяється 8 секторів історичної географії:

Історична фізична географія (історичне землезнавство) – найконсервативніша галузь, що вивчає зміни ландшафту;

Історична політична географія– вивчає зміни політичної карти, державного устрою, маршрути завойовницьких походів;

Історична географія населення – вивчає етнографічні та географічні особливостірозподілу населення на територіях;

Історична соціальна географія – вивчає взаємини суспільства, зміну соціальних верств;

Історична культурна географія – вивчає духовну та матеріальну культуру;

Історична географія взаємодії нашого суспільства та природи – пряме (вплив людини на природу) і протилежне (природи на людини);

історична Економічна географія– вивчає розвиток виробництва, промислові революції;

Історико-географічне країнознавство.

Архізнавствонаукова дисципліна, що вивчає та розробляє теоретичні, методичні та організаційні питання архівної справи та її історію.

Археологія- Історична дисципліна, що вивчає за речовими джерелами історичне минуле людства.

Етнографія- Частина історичної науки, що вивчає народи-етноси та інші етнічні освіти, їх походження (етногенез), склад, розселення, культурно-побутові особливості, а також їх матеріальну та духовну культуру.

Історіографія- Це допоміжна історична дисципліна, що вивчає історію історичної науки. Історіографія перевіряє, наскільки правильно застосовується науковий методпри написанні історичної роботи, акцентуючи увагу на авторі, його джерелах, відокремленні фактів від інтерпретації, а також на стилістиці, авторських пристрастях і на тому, для якої аудиторії написана ним дана роботау сфері історії.

Історична інформатика- Допоміжна історична дисципліна, яка вивчає методику використання інформаційних технологійу вивченні історичного процесу, публікації історичних досліджень та викладанні історичних дисциплін, а також в архівній та музейній справі.

Вступний урок історії у 5 класі « Що вивчає історія»

Урок відкриття нових знань

Цілі:Створення умов для формування уявлень про історію, шляхи та способи вивчення минулого людства.

Завдання:

1.Формувати систему знань з допомогою ключових понять уроку.

2. Розвивати пізнавальний інтерес до предмета.

3. Зробити відкриття в області, що вивчає історія.

4. Виховувати інтерес до минулого людини.

Обладнання:дошка, ПК, презентація, підручник, робочий зошит.

Оформлення дошки: тема« Що вивчає історія»

Метапредметні УУД

Пізнавальні - встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; будувати логічно обґрунтовані міркування; критично оцінювати інформацію, що надходить.

Комунікативні – висловлювати свою думку, аргументуючи її, підтверджуючи фактами, висуваючи контраргументи у дискусії.

Регулятивні - визначати мету та завдання уроку.

Хід уроку

I . Організаційний момент

II . Мотиваційно-цільовий етап уроку

На екрані колаж

Яка наука зображена у колажі?

Що вам тут знайоме?

Які теми з історії запам'яталися з курсу « Навколишній світ» у 4 класі?

Чому можна навчитися під час уроків історії?

Чому важливо вивчати історію?

Спробуйте сформулювати тему уроку?

Тема: «Що вивчає історія»

Чи зможете одразу повністю відповісти на запитання «Що вивчає історія?»

Тому ми з вами сьогодні на уроці відкриватимемо нові знання, щоб відповісти на це питання.

А що треба для цього знати?

План уроку

1. Що таке історія

2. Які питання відповідає історія.

3. Яка історія буває?

4. З допомогою чого вивчається історія.

5. Що допомагає детальніше вивчати історію.

Це завдання нашого уроку, які ми здійснюватимемо за допомогою відкриттів.

III . Робота за темою

1. Перше відкриття «Що таке історія»

А чи знає ви, хто створив історію і для чого?

Подивіться на слайд та спробуйте відгадати, хто це?

Це, хлопці, муза історії Кліо.

Кліо муза історії – одна з 9 муз, муза історії; зображується зазвичай із сувоєм у руках. На геркуланській фресці вона тримає у руках розкритий папірус; поряд з нею стоїть кошик із сувоями рукописів. Іноді атрибутом її є сонячний годинник, оскільки вона спостерігає за порядком у часі.

Час від часу всі музи поєднувалися, щоб заспівати одну грандіозну пісню. Славне співтовариство муз збиралося на горі Парнас або на горі Гелікон, де вони вели вчені дискусії про поезію, науку та музику.

Кліо записувала всі великі та героїчні вчинки, а також імена тих, хто вчинив їх, і тому зображувалась з лавровим вінком на голові та з книгою та пером у руці, що говорило про її готовність зафіксувати все важливе, що відбувалося у житті смертних людей чи безсмертних. богів.

Як ви вважаєте, що таке історія?

Історія - це наука про минуле людства з його зародження: минулі події, життя і заняття людей, культура.

Запишіть визначення у зошит.

Яке перше відкриття ми зробили?

2. Друге відкриття «Дерево передбачень»

На картках учні заповнюють схему

Знати історію

Для чого? ?

Головні

питання? ? ?

Перевіряємо, навіщо потрібно вивчати історію?

Які питання ставить історія?

Знати історію

Для чого Знати історію своїх предків Для розвитку суспільства

Головні запитання Коли? Де? Чому?

Яке друге відкриття ви зробили?

3. Третє відкриття «Яка історія буває»

Назвіть мені прикметники до іменника «історія».

У грі «100 до 1» було поставлено запитання"Яка буває історія?"

Відповіді були такими:

Стародавня

Вітчизняна

Історія Росії

Цікава

Нова

Сумна

Загальна

Страшна

Виберіть правильні відповіді.

Насправді історія ділитися на загальну та вітчизняну, припустіть, що вони вивчають?

Що нового у цьому відкритті ви дізналися?

4. Четверте відкриття "Історичні джерела"

Звідки ми дізнаємося про минуле людини?

Як вони звуться?

Подивіться на слайд, які бувають джерела?

Розподіліть джерела по групам. (Завдання на слайді)

За допомогою чого вивчається історія?

5. П'яте відкриття «Допоміжні історичні дисципліни»

А чи можна за джерелами одразу описати події давнини?

А що допомагає вивчити деякі джерела?

Джерел із кожним роком дедалі більше, тому виникли допоміжні історичні дисципліни, які допомагають вивчати минуле людини.

А це відкриття ви зробите удома.

IV . Домашнє завдання

Визначити, що вивчають дані дисципліни:

Палеографія, нумізматика, геральдика, топоніміка, хронологія, археологія, етнографія, генеалогія, ономастика, фалеристика, метрологія, текстологія.

V. Підбиття підсумків

Чи придумайте слоган до відкриттів, які були зроблені сьогодні на уроці?

Що нового ви дізналися?

VI . Рефлексія

Підніміть руки ті, хто з вас захотів вивчати історію?

Встаньте ті, хто хоче більше дізнатися про життя людини у минулому?

Бажаю вам успішного вивченняісторії та нових відкриттів.